1. Bytový ošiaľ poľavuje

Aj keď sa byty stále predávajú dobre, situácia je ďaleko pokojnejšia ako v posledných dvoch rokoch. Čiastočne za to môže sprísnenie podmienok  Národnej banky Slovenska, ale aj utlmenie nahromadeného záujmu za posledné roky. Trh sa začína stabilizovať aj z hľadiska cenotvorby. NBS dokonca zaznamenala po dvoch rokoch prvé medzikvartálne zníženie cien v Bratislavskom kraji. Aj napriek tomu ceny bývania atakujú historické rekordy. „Priemerná cena bytov je v súčasnosti už len zhruba jedno percento pod hodnotou jej historického vrcholu z polovice roku 2008 a priemerná cena domov ešte okolo 12 percent pod historickým maximom,“ upozornili analytici NBS.

Noví „no name“ developeri aj rast „Manhattanu“: 5 trendov v bývaní

Zdroj: Pixabay/nattanan23

2. Realitný pupok? Bratislavský „Manhattan“

Realitným pupkom Bratislavy, ale aj celého  trhu na Slovensku, je oblasť Mlynských nív. Práve tu vzniká nové centrum hlavného mesta. Okrem obchodných prevádzok a kancelárií ponúkne aj stovky bytov. V tomto smere bolo udalosťou odhalenie výšky vežiaku Eurovea 2. Stavba, ktorú pripravuje J&T Real Estate, sa s výškou 168 metrov stane najvyššou budovou na Slovensku a oficiálne aj prvým mrakodrapom v krajine. Ponúknuť by mala 487 bytov. Rozšírenie projektu o štvrtú obytnú vežu Sky Park ohlásila v lokalite aj Penta Real Estate. Verejnosti sa predstavili aj rezidenčné projekty Ister Tower, Portum a Rezidencia Bottova, ktoré doplnia panorámu bratislavského Manhattanu.

Noví „no name“ developeri aj rast „Manhattanu“: 5 trendov v bývaní

Sky Park - nová vizualizácia so štvrtou obytnou vežou Zdroj: Penta Real Estate

3. Nafukovanie satelitov

Aj napriek tomu, že v poslednom roku–dvoch zaznamenali veľkí developeri trend návratu k bývaniu v meste, developerských projektov v bratislavských satelitoch neustále pribúda. Pri pohľade na štatistiky je rekordérom Hviezdoslavov. „Je to problém, ktorý sme zdedili po bývalom vedení. Bol vytvorený nový územný plán, v ktorom chýbala infraštruktúrna pripravenosť i väčšie kapacity pre školu i škôlku,“ vysvetľoval začiatkom tohto roka pre TREND Reality starosta Marek Kúdela. 

V rokoch 2008 až 2015 stúpol počet obyvateľov tejto obce o 140 percent. Veľké množstvo obyvateľov tieto štatistiky nezachytávajú, keďže nie sú prihlásení na trvalý pobyt. Boom sa však nekončí. Aj v tomto roku bolo ohlásených hneď niekoľko projektov, ktoré rozšíria možnosti bývania v obciach okolo Bratislavy.

Noví „no name“ developeri aj rast „Manhattanu“: 5 trendov v bývaní

Hviezdoslavov Zdroj: Google Street View

4. Návrat „štartovacích“ bytov?

Vlani sa zdalo, že pojem štartovací byt upadne do zabudnutia. Najmä v prvých pokrízových rokoch boli tieto projekty mimoriadne populárne a vypredávali sa v priebehu pár mesiacov. Analytici poukazujú na to, že ich čas sa vracia. Do istej miery si ich vypýtal samotný trh. „Na trhu začína absentovať lacnejší segment štartovacích bytov, preto je len otázkou času, kým naň developeri budú reagovať novou ponukou,“ hovoril ešte v októbri hlavný analytik Bencont Investments Matúš Jančura.

Už o pár dní na to predstavil developer J&T Real Estate projekt Ovocné sady, ktorý má v Trnávke priniesť 1 030 bytov. Developer pritom hovorí o „najdostupnejšej cene na trhu vo svojom segmente“. Tri stovky zväčša dvojizbových bytov prinesie oproti Avionu aj projekt Galvaniho. Aj tieto projekty ukazujú, že segment cenovo prístupnejšieho bývania sa pomaly zobúdza.

Noví „no name“ developeri aj rast „Manhattanu“: 5 trendov v bývaní

Ovocné sady Zdroj: J&T Real Estate

5. Návrat „bezmenných“ developerov

Ešte pred vypuknutím krízy patrili do koloritu realitného trhu. Malí hráči, ktorí nemali žiadne skúsenosti s developovaním sa hrnuli do projektov, na ktorých chceli rýchlo zarobiť. Mali voľný pozemok, tak stavali. Kríza trh prečistila a pár rokov o nich nebolo počuť. Posledné mesiace však prinášajú ich návrat. Najmä v Bratislave pribúdajú zámery neznámych firiem, ktoré chcú stavať bytové či apartmánové domy. Scenár je v podstate rovnaký. Využívajú pozemky, ktoré majú zakúpené a kreslia projekt tam, kde by to bežne nikomu nenapadlo. Práve takéto projekty sú pritom najnáchylnejšie na otrasy a zmenu atmosféry na trhu.

Noví „no name“ developeri aj rast „Manhattanu“: 5 trendov v bývaní

Stavba Zdroj: Maňo Štrauch

Poznámka: Týždenník TREND a portál TREND.sk sú súčasťou vydavateľstva News and Media Holding, ktoré patrí finančnej skupine Penta.