Nehnuteľnosti sú dostupnejšie, hypotéky nie. Viete, ako financovať bývanie?
Podmienky na získanie hypoték sú prísnejšie. Rásť by mali aj úrokové sadzby
1/10 Udelenie hypotéky ovplyvňuje:
Pri žiadosti o hypotéku sa banka pýta klienta na jeho príjem, povolanie ako aj na to, či je zamestnaný na trvalý pracovný pomer alebo pracuje na živnosť. Tak isto si zisťuje typ nehnuteľnosti, ktorý chce klient kúpiť. Každá banka má pritom vlastné kritéria, ktoré hodnotí individuálne a na ich základe zaraďuje klienta do ratingovej skupiny. Od nej sa potom odvíja udelenie a výška možného úveru.
2/10 Za neudelenie hypotéky môže často:
Medzi zásadné faktory, ktoré môžu ovplyvniť spomínaný rating klienta, patrí úverová história. Banky si ju preverujú v registri bankových a nebankových úverov. Spoločnosť Fingo upozorňuje, že ak zistia, že mal klient v minulosti problémy so splácaním svojich záväzkov alebo mal na krku exekúciu či nedoplatky voči štátnym inštitúciám, môžu poskytnutie úveru zamietnuť. V lepšom prípade poskytnú úver s horším úrokom.
3/10 Vekový limit žiadateľa hypotéky:
Hypotéku poskytujú banky klientom, ktorí dovŕšia 18 rokov. Maximálny vek nie je obmedzený, ale limitovaná je splatnosť hypotéky. Niektoré banky majú určenú hranicu do 65 rokov, iné poskytnú úver so splatnosťou aj do 70 rokov.
4/10 S rastúcim vekom žiadateľa o hypotéku:
Od januára 2023 banky pri nových žiadostiach o hypotéky s presahom do dôchodkového veku aplikujú nové pravidlá. S každým pribúdajúcim rokom počnúc vekom 41 rokov sa znižuje maximálny úverový strop. Z tohto dôvodu automaticky klesá výška maximálneho úveru, ktorý vám banka môže poskytnúť.
5/10 Vyšší úver môže pomôcť získať:
Klient sa môže uchádzať o vyšší úver prostredníctvom spolužiadateľa s akceptovateľným príjmom. V prípade, ak potrebuje dofinancovať kúpu nehnuteľnosti napríklad spotrebným úverom či úverom stavebnej sporiteľne, ale opätovne nebude mať na to dostatočný príjem, môže ponúknuť banke ako zabezpečenie ďalšiu nehnuteľnosť.
6/10 Úver môžu predražiť:
Pri porovnávaní hypoték sa väčšina ľudí sústredí hlavne na úrokovú sadzbu. Spoločnosť Fingo však odporúča preveriť aj dodatočné podmienky a detaily, ktoré budú na konkrétne ponuky hypoték naviazané. Môže ísť napríklad o poistenie úveru alebo nutnosť zriadiť si v banke aktívny účet. Platenie za tieto dodatočné produkty môže totiž úver predražiť, preto je porovnávanie hypoték dôležité.
7/10 Pri podnikateľoch banky posudzujú:
V prípade podnikateľov, bez ohľadu na to, či ide o živnosť alebo spoločnosť s ručením obmedzením, môže byť získanie hypotéky komplikovanejšie. Banky u nich posudzujú aj faktory ako dĺžku podnikania, druh podnikateľskej činnosti a výšku akceptovateľného príjmu. „Niektoré banky podnikateľovi nemusia schváliť hypotéku vôbec, iné vám akceptujú nižší príjem, ďalšie obmedzia LTV, teda výšku úveru v pomere k hodnote nehnuteľnosti,“ opisuje odborníčka Eva Šablová zo spoločnosti Fingo.
8/10 Podnikatelia môžu požiadať o úver až:
Podnikatelia môžu požiadať o úver až po podaní daňového priznania. Zároveň musia splniť podmienku minimálnej doby podnikania, ktorá je rôzna v závislosti od pravidiel danej banky. Je však výrazne dlhšia v porovnaní s dĺžkou doby výkonu pracovnej činnosti zamestnanca. Tomu v niektorých bankách stačí, aby zdokladoval trojmesačný, ideálne šesťmesačný príjem.
9/10 Banka živnostníkovi pri vypočítavaní výšky príjmu uzná:
Výška príjmu, ktorý banka živnostníkovi uzná, sa počíta z daňového základu, z obratov podnikateľa, prípadne z podielu zo zisku. „Jednotlivé banky majú rozdielnu metodiku a akceptujú príjem aj v závislosti od toho, v akom segmente ako dlho podnikáte a aký obrat dosahujete. Aj v závislosti od týchto parametrov živnostníkom uznajú od desať až do 70 percent z obratov,” spresňuje Eva Šablová.
10/10 Živnostníci by si mali dať pozor aj na to, či:
Pre živnostníkov, ktorí žiadajú o hypotéku platí, že nemôžu vykazovať stratu z podnikania a nemôžu mať pozastavenú alebo ukončenú živnosť. Zároveň nemôžu mať podlžnosti voči štátnym inštitúciám, napríklad v Sociálne a zdravotnej poisťovni alebo nedoplatky, respektíve nesplnené povinnosti voči daňovému úradu.
Tvoj výsledok Veľa šťastia nabudúce!
Zdroj: ShutterstockVeríme, že ste sa niečo užitočné naučili.
Tvoj výsledok Len tak ďalej!
Zdroj: shutterstockVeríme, že ste sa niečo užitočné naučili.
Tvoj výsledok Gratulujeme!
Zdroj: ShutterstockVeríme, že ste sa niečo užitočné naučili.