Starosta uzavrie so súkromnou stavebnou firmou zmluvu o budúcej zmluve na kúpu bytového domu. Firma nakreslí projekt, vybaví všetky povolenia a postaví dom. Po kolaudácii si obec vybaví lacný úver od Štátneho fondu rozvoja bývania (ŠFRB) a dotáciu od ministerstva dopravy a hotovú stavbu odkúpi. Byty potom podľa schválených pravidiel prideľuje rodinám alebo jednotlivcom, ktorí o nájomný byt požiadali.

Takúto cestu si volí čoraz viac miest aj obcí v snahe zastaviť pokles počtu obyvateľov a udržať si najmä mladé rodiny ponukou dostupného bývania. Kúpu bytovky na kľúč uprednostňujú pred administratívne náročnejšou výstavbou vo vlastnej réžii.

Radšej kúpiť ako stavať

Svedčia o tom aj čísla zo ŠFRB. Na tento rok má v rozpočte na nové nájomné byty takmer 2,5-násobne vyššiu sumu ako vlani. Vyše 74 miliónov je určených na výstavbu nájomných bytov mestami a obcami a takmer 15 miliónov na kúpu hotových bytov.

Pomer žiadostí je však od začiatku roka opačný. Na adresu fondu prišlo za dva mesiace 37 žiadostí o úver na kúpu nájomného bytu od obcí a ďalších sedem od fyzických osôb. Spolu si chcú požičať vyše 21 miliónov eur. Na vlastnú výstavbu žiadajú samosprávy len polovicu z tejto sumy.

Fond je na takýto vývoj pripravený. „V prípade, že bude záujem o účel kúpa bytu a finančné prostriedky v danom účele vyčerpáme, budeme postupovať rovnako ako v minulých rokoch a požiadame o presun finančných prostriedkov medzi účelmi, v záujme uspokojenia čo najväčšieho počtu žiadateľov,“ uviedol jeho hovorca Rastislav Špaňár.

Nájomné byty sa dlhé roky takmer nestavali. Rozhodnutie previesť družstevné a štátne byty do osobného vlastníctva a túžba Slovákov vlastniť strechu nad hlavou priviedli krajinu až k neobvyklému pomeru vyše 90 percent obydlí v osobnom vlastníctve. V západoeurópskych krajinách je tento podiel zvyčajne nižší ako 50 percent.

Nie každý však má na vlastné bývanie a mnohé rodiny ani nemajú šancu získať hypotéku. Počet žiadostí o pridelenie nájomného bytu rátajú obce na desiatky, mestá na stovky. V Bratislave je to takmer tisícka. Najviac žiadostí v tomto roku zatiaľ ŠFRB eviduje z Prešovského kraja.

Nájomné byty stavajú súkromníci, platia obce

Sami to nezvládnu

Najmä pre malé obce je však projekt výstavby bytového domu nad ich sily. Príkladom môže byť liptovská dedina Martinček s necelými štyrmi stovkami obyvateľov. „Pôvodne sme sa do toho pustili sami, ale pri personálnom obsadení obecného úradu, kde sme dvaja, ja a ekonómka, by sme si aj tak museli najať tretiu osobu na vybavenie verejného obstarávania a všetkých projektov,“ hovorí starosta Marián Lauko.

Preto na základe odporúčaní oslovil firmu Stavoindustria Liptovský Mikuláš, ktorá začiatkom tohto roka skolaudovala dva domy so 48 nájomnými bytmi v neďalekom Bobrovci. V Martinčeku má začať stavať v apríli bytovku pre 22 rodín. Dom by podľa starostu už dávno stál, keby nemali problémy s vysporiadaním pozemkov. „Riešili sme to od roku 2009. Bolo tam veľa neznámych vlastníkov, alebo zosnulých či takých, čo bývajú v zahraničí,“ dodal M. Lauko.

Stavoindustria už má podpísanú zmluvu o budúcej kúpnej zmluve aj s Liptovským Hrádkom, kde má postaviť 66 nájomných bytov. V regióne stavia aj ďalšia liptovskomikulášska firma Treos. Po dokončení nájomných bytov v Liptovskom Trnovci sa púšťa do druhého takéhoto projektu v Bešeňovej.

Podľa starostu obce so 425 obyvateľmi, Martina Barana, vyrastú do konca budúceho roku postupne štyri domy so 72 bytmi. Prvé dva domy majú byť skolaudované do konca roka a výstavba ďalších dvoch sa rozbehne na jar 2014. Náklady na jeden dom presahujú 800-tisíc eur.

„Je to náš prvý projekt nájomných bytov. Myšlienka vznikla v roku 2008, keď sme spustili individuálnu výstavbu rodinných domov a najmä mladé rodiny nám hovorili, že nie všetci majú na to, aby si zobrali úver a mohli stavať,“ opisuje M. Baran.

Orientáciu na rodiny potvrdzuje aj prevaha trojizbových bytov, v každom dome je ich 13, tri sú jednoizbové a dva dvojizbové. „Máme dostatok záujemcov aj na ďalšie domy. Tie, čo sa stavajú, máme už takmer obsadené, ostalo len päť jednoizbových bytov. Evidujeme ešte 15 žiadostí a prichádzajú ďalšie, ako sa ľudia z okolitých obcí postupne dozvedajú o výstavbe,“ dodáva starosta.

Stovky žiadostí

Už hotovú bytovku aktuálne odkupuje od dodávateľa mesto Turčianske Teplice. „Dom bol skolaudovaný v decembri. Celkové náklady dosiahli 1,3 milióna eur,“ spresňuje Alexander Chvojka z  odboru plánovania a rozvoja mesta. Radnica už podala žiadosť o úver od ŠFRB a nenávratnú dotáciu od ministerstva dopravy a čaká na vyjadrenie.

„V meste sme takýmto spôsobom postavili už 108 nájomných bytov. Evidujeme však sto žiadostí od rodín, takže problematikou výstavby nájomných bytov sa budeme zaoberať naďalej,“ dodal A. Chvojka.

Bytovku pre Turčianske Teplice stavala bratislavská firma Simply. Po klasickej bytovej výstavbe do osobného vlastníctva to bol pre ňu prvý takýto projekt. „Pre samosprávu je to rýchlejšie a jednoduchšie, najmä čo sa týka schvaľovacích procesov. Firma má celý projekt pod kontrolou až do konca,“ myslí si Peter Mikuška z eseročky Simply.

Nájomné byty na kľúč si však objednávajú aj väčšie mestá. V Prievidzi sa už začalo stavebné konanie na projekt štvorposchodovej bytovky s 24 bytmi na Gazdovskej ulici na sídlisku Necpaly. Mesto sa rozhodlo osloviť súkromného investora po neúspechu žiadosti o štátnu podporu na výstavbu. Teraz požiadalo o úver na kúpu domu.

Súkromného investora na postavenie nájomných bytov hľadá aj Nitra. Rovnako Trenčín chce využiť túto možnosť popri samostatnej výstavbe. „Mesto má v pláne v tomto roku pripraviť projektovú dokumentáciu na výstavbu nájomných bytov, potom budeme žiadať ŠFRB o príspevok,“ povedala hovorkyňa Trenčína Erika Ságová.

Trenčín vlastní 137 nájomných bytov a nutne potrebuje aspoň 200 ďalších. Krajské mesto ohrozuje deficit mladých produktívnych ľudí a preto starne. V minulosti sa počítalo, že dnes bude mať  takmer 60-tisíc obyvateľov, chýba ich teda päťtisíc. „Trenčín potrebuje mladých ľudí, ale musí im ponúknuť bývanie a tiež prácu,“ zhrnula E. Ságová.

Komerčné nájomné byty

Samotné súkromné firmy budú môcť od nového roka tiež požiadať o úver od ŠFRB na výstavbu nájomných bytov. Michal Rumanský, predseda predstavenstva akciovky Stavoindustria Liptovský Mikuláš, ktorá už postavila viacero projektov s nájomnými bytmi, si myslí, že firmy sa do žiadania o takúto podporu nepohrnú, pokiaľ nebudú podmienky poskytnutia úverov rovnaké, ako pre mestá a obce.

„Pokiaľ budú úvery pre právnické osoby úročené vyšším úrokom ako pre samosprávu, percentá navyše musia firmy automaticky premietnuť do nákladov a to sa následne prejaví aj na nájomnom. Takéto byty by však boli neprenajímateľné, keďže o nájomné byty žiadajú najmä nízkopríjmové skupiny,“ vysvetlil M. Rumanský.

Napriek tomu už existujú aj komerčné projekty bytov na prenájom. V Bratislave spoločnosť JF Hamilton v rámci projektu Cubicon v Mlynskej doline dokončeného na jeseň 2009 ponúkla na prenájom 37 bytov z celkového počtu 194. „Osvedčilo sa nám to, o tieto byty bol veľký záujem a veľmi rýchlo sme ich  prenajali,“ zhodnotila Monika Babčanová, regionálna riaditeľka pre Slovensko.

Prevažovali dvojizbové a trojizbové kompletne zariadené byty aj so spotrebičmi. Voľné sú podľa informácií od developera už len dva. Prenajímali si ich mladé rodiny, zahraniční pracovníci aj mladí ľudia, ktorí sa ešte nechcú viazať a už nechcú bývať u rodičov. Zmluvu podpisovali na dobu určitú na jeden rok a viac. „U zahraničných manažérov je to prevažne na dobu troch rokov s možnosťou predĺženia,“ spresnil Erik Molčan, komerčný riaditeľ Hamilton & Co.

Aj v už odštartovanom ďalšom projekte Cubicon Gardens developer vyčlení časť bytov na prenájom. V prvej fáze postavia 130 bytov na predaj, v druhej by malo pribudnúť až 170 nájomných bytov.

V príprave projektu nájomných bytov pokračuje aj banskobystrický developer VAV invest napriek tomu, že nezískal podporu mesta, o ktorú sa uchádzal. V lokalite Belvedér mal pôvodne stavať 225 bytov, po odmietnutí mesta projekt prepracovával.

Od súkromného investora získa nájomné byty aj Poprad. Spoločnosť Tenzona Invest sa zaviazala mestu odovzdať 20 bytov z celkovo 260, ktoré vyrastú v rámci jej projektu Nový Poprad. Mesto ich vymenilo za pozemky, na ktorých sa projekt začal stavať v decembri.

Stavajú aj vo vlastnej réžii

Vo výstavbe nájomných bytov však pokračujú samosprávy aj vo vlastnej réžii. V Krompachoch chystajú po dvoch rokoch výstavbu tretej mestskej bytovky na Maurerovej ulici. Sobrance idú riešiť nedostatok bytov nadstavbou Domu služieb na Michalovskej ulici. Vzniknúť by malo osem dvojizbových bytov. Vyše polmiliónové náklady by mala sčasti pokryť dotácia zo ŠFRB.

Do stavby 70 nájomných bytov sa púšťajú Zlaté Moravce, ktoré museli naposledy vrátiť štátu dotáciu pri stavbe Tekovskej bytovky. Časť objektov zrušeného vojenského útvaru chce prestavať na nájomné byty mesto Nemšová. V Humennom sa však stavba domu s 50 bytmi na Sídlisku pod Sokolejom skomplikovala, keď súťaž o zhotoviteľa zrušil pre námietky Úrad pre verejné obstarávanie.

Nájomné byty chce pre obyvateľov zabezpečiť aj hlavné mesto. Na jar začne stavať deväťpodlažný dom so 48 bytmi v Petržalke. Bratislava má aktuálne obsadených vyše 900 nájomných bytov. Rovnaký počet žiadostí má magistrát na stole.

Článok vyšiel v prílohe TREND Extra reality, ktorá je súčasťou vydania TRENDU č. 12.

Tlačený TREND na webe, kniha ako darček a ďalšie: Deväť dôvodov, prečo si predplatiť časopis TREND.

Ilustračné foto - Flickr