Výstavbu nájomných bytov, ktorých je na Slovensku veľký nedostatok, podporí štát v tomto roku oveľa výraznejšie než doteraz. Ihneď od začiatku roka majú mestá a obce veľký záujem o peniaze na kúpu už hotových bytoviek stavaných súkromnými firmami.

Na výstavbu nájomných bytov má Štátny fond rozvoja bývania (ŠFRB) k dispozícii 74,3 milióna eur a na kúpu už skolaudovaných bytov má pripravených ďalších 14,7 milióna. No kým na prvý účel prišlo doteraz pätnásť žiadostí o dokopy necelých päť miliónov eur, žiadosti na kúpu už takmer dosiahli celoročný rozpočet. Prišlo ich 24 za dohromady 14,5 milióna eur.

„V prípade, že bude záujem o účel kúpa bytu a finančné prostriedky v danom účele vyčerpáme, budeme postupovať rovnako ako v minulých rokoch a požiadame o presun finančných prostriedkov medzi účelmi, v záujme uspokojenia čo najväčšieho počtu žiadateľov,“ uviedol Rastislav Špaňár, hovorca ŠFRB.

Od budúceho roka budú môcť lacný úver od fondu čerpať priamo aj súkromné firmy budujúce nájomné bývanie. Michal Rumanský, predseda predstavenstva akciovky Stavoindustria Liptovský Mikuláš, ktorá už postavila viacero projektov s nájomnými bytmi, si myslí, že firmy sa do žiadania o takúto podporu nepohrnú, pokiaľ nebudú podmienky poskytnutia úverov rovnaké, ako pre mestá a obce.

Firmy stavajú nájomné byty aj bez štátu

„Pokiaľ budú úvery pre právnické osoby úročené vyšším úrokom ako pre samosprávu, percentá navyše musia firmy automaticky premietnuť do nákladov a to sa následne prejaví aj na nájomnom. Takéto byty by však boli neprenajímateľné, keďže o nájomné byty žiadajú najmä nízkopríjmové skupiny,“ vysvetlil M. Rumanský.

Stavoindustria Liptovský Mikuláš stavia nájomné bytovky na obecných alebo vlastných pozemkoch po tom, ako uzavrie so samosprávou zmluvu o budúcej kúpnej zmluve. Po kolaudácii ich obci či mestu odpredá a radnica si na financovanie berie úver od štátneho fondu. Pred mesiacom takto skolaudovali dva domy so 48 jedno- až trojizbovými bytmi v liptovskej obci Bobrovec.

V regióne budú rovnakým spôsobom stavať nájomné byty aj tento rok. V Martinčeku pri Ružomberku by sa už v apríli mala rozbehnúť výstavba bytovky s 22 nájomnými bytmi a rovnakým počtom parkovacích miest. Momentálne firma pripravuje projektovú dokumentáciu. S radnicou v Liptovskom Hrádku už podľa M. Rumanského podpísali zmluvu o budúcej kúpnej zmluve na 66 nájomných bytov.

Na súkromných investorov sa pri výstavbe nájomných bytov spoliehajú aj ďalšie samosprávy. Prievidza chce takto nechať postaviť dom s 24 bytmi na sídlisku Necpaly a po dokončení ho odkúpiť z dotácie od ministerstva výstavby a pôžičky od ŠFRB.

V Turčianskych Tepliciach sa rozhodli odkúpiť za 1,3 milióna eur hotovú novostavbu s 25 bytmi v časti Horné Rakovce. Mesto žiada od ministerstva dopravy dotáciu vo výške 30 percent ceny a zvyšok chce pokryť úverom od fondu.

Súkromný investor chystá nájomné byty aj v Bratislave. Francúzska spoločnosť JF Hamilton Group hodlá ponúkať byty na prenájom v polovici zo šiestich domov v rámci projektu Cubicon Gardens v Mlynskej doline.

Banskobystrický VAV invest síce nezískal podporu mesta, o ktorú sa uchádzal, pokračuje však v príprave projektu nájomných bytov v lokalite Belvedér. Pôvodne mal stavať 225 bytov, po odmietnutí mesta projekt prepracovával.

V Poprade sa v decembri začal stavať projekt Nový Poprad. Spoločnosť Tenzona Invest má darovať 20 z celkovo 260 bytov mestu výmenou za pozemky. Mesto ich chce využívať ako nájomné byty.

Voľné budovy, ktoré by sa dali premeniť na nájomné bývanie, hľadá aj Nitra. Predstava mesta je, že by ich financovali súkromní investori.


Podpora nájomných bytov od Štátneho fondu rozvoja bývania (v mil. eur)
Vyčlenené na rok 2013 Počet žiadostí (bytov) 2013 Požadovaná suma 2013 Počet schválených žiadostí (bytov) 2012 Pridelená suma 2012
Výstavba 74,30 15 (261) 4,94 88 (930) 25,47
Kúpa skolaudovaných 14,74 24 (454) 14,50 63 (305) 11,63
Prameň: ŠFRB

Vizualizácia – OÚ Bobrovec