Sme manželia, ale za prácou sme museli vycestovať do Veľkej Británie, kde už niekoľko rokov žijeme a tento rok sa vraciame na Slovensko. Máme možnosť výhodne kúpiť rodinný dom v našej obci. Dočítali sme sa, že kvôli vybaveniu hypotéky nemusíme cestovať na Slovensko, ale všetky náležitosti za nás v banke vybaví hypotekárny alebo finančný poradca. Je teda možné, aby sme v predstihu začali čerpať úver a mohli už splácať zo zahraničia, konkrétne z Veľkej Británie.

Celý proces sprostredkovania finančnej služby, v tomto prípade sprostredkovania hypotekárneho úveru sa riadi zákonom č.186/2009 Z. z., ktorý má jasne stanovené svoje pravidlá. V prvom kroku musí sprostredkovateľ s klientom spísať záznam o rokovaní. V rámci neho zisťuje klientove potreby, rovnako všetky jeho príjmy, výdaje a celkovú situáciu. Na základe zistených informácií odporučí konkrétne finančné riešenie.

Vo vašom prípade, keďže ste v zahraničí, je potrebné všetku túto komunikáciu vyriešiť mailom. Po nájdení konkrétnej riešenia a konkrétnej banky, treba spísať a musíte podpísať samotnú žiadosť o hypotekárny úver. Podpis tejto žiadosti sa bude pravdepodobne riešiť prostredníctvom pošty, alebo kuriérom.

Ďalej k tejto žiadosti bude potrebné priložiť vaše fotokópie dvoch dokladov totožnosti, potvrdenie o príjme (na tlačive konkrétnej banky), výpisy z účtu za posledných 6 mesiacov, kde dostávate svoju mesačnú mzdu a možno aj fotokópiu vašej pracovnej zmluvy. Do banky je ďalej potrebné priniesť aj vyhotovený znalecký posudok na zakladanú nehnuteľnosť.

Hypotekárny špecialista vám vie určite aj s týmto pomôcť. K podaniu kompletnej žiadosti o úver budete ďalej potrebovať návrh kúpnej zmluvy alebo zmluvu o budúcej zmluve, ktorú vám musí niekto taktiež napísať.

Po skompletizovaní vyššie uvedených podkladov vie hypotekárny obchodník podať žiadosť do vami vybranej banky a sledovať celý proces schvaľovania vášho úveru. Po schválení vám banka vygeneruje na podpis úverové a záložné zmluvy, ktoré už musíte podpísať vy sami. Takže s najväčšou pravdepodobnosťou budete musieť predsa len jedenkrát pricestovať na Slovensko kvôli podpísaniu potrebných  dokumentov v banke, ako aj kúpnej zmluvy.    

Do 1. mája 2014 sa dal celý proces vybavovať trošku jednoduchšie. Do tohto termínu ste mohli splnomocniť na všetky tieto úkony niekoho blízkeho, kto by všetko podpisoval za vás. No v nadväznosti na legislatívne zmeny platné od 1.5. 2014 to vyzerá tak, že nie je možné s účinnosťou od uvedeného dátumu podpisovať záložné zmluvy na základe plnomocenstva. 

Samozrejmosťou je, že po všetkých týchto krokoch môžete splácať svoje prvé splátky vášho úveru aj z Veľkej Británie. 

Autor pracuje v spoločnosti BROKER SERVICE GROUP, s.r.o.

Môžem splácať hypotéku z Veľkej Británie?