Ceny bytov za posledný rok stúpali dvojciferným číslom. Najväčší nárast zaznamenali staršie dvojizbové byty, ktoré v krajských mestách medziročne zdraželi priemerne o 17 percent, vyplýva z realitného barometra Realitnej únie SR.
Staršie dvojizbové byty sú podľa hlavného analytika únie Vladimíra Kubrického cenovo dostupnejšie ako novostavby a zároveň sa na ne zameriavajú aj investori. Tieto byty sa neraz predávajú formou licitácie, teda byt získa ten, kto ponúkne najvyššiu cenu.
„Licitácia je v časoch silného záujmu o nehnuteľnosti spôsob, ako dosiahnuť vyššiu predajnú cenu. Ak prebehne férovo a podľa jasných pravidiel, vie pritiahnuť viacerých záujemcov a prirodzene vytvoriť súťaž o cenu,“ doplnil realitný advokát a tajomník únie Mojmír Plavec.
Za posledný rok vzrástla hodnota realitného barometra Realitnej únie, ktorý sleduje ceny bytov v krajských mestách, o 14 percent. V medziročnom porovnaní najvýraznejšie zdraželi staršie dvojizbové byty v Senici (26,3 percenta), Komárne (24,6 percenta), Banskej Bystrici (24,1 percenta), Humennom (21,6 percenta) a Košiciach (20,7 percenta). Dvojciferný medziročný nárast únia evidovala v siedmich z ôsmich krajských miest.
Najvyššie ceny sú v Bratislave, kde sa staršie dvojizbové byty s výmerou 55 metrov štvorcových predávali za 229-tisíc eur. Medziročne tieto byty v hlavnom meste zdraželi o 17,2 percenta. Výraznejšie vzrástli aj ceny bytov v Košiciach. Staršie dvojizbové byty tu za posledný rok narástli o 20,7 percenta, aktuálne sa predávajú za 185-tisíc eur.
V prvej desiatke najdrahších bytov je šesť z ôsmich krajských miest, chýbajú len Prešov a Trenčín. Medzi mestami s najdrahšími bytmi sú napríklad aj Pezinok, Senec, Piešťany či Poprad.
Trend zdražovania na realitnom trhu by mohol podľa RÚ SR pretrvať aj v dohľadnej budúcnosti. „Staršie dvojizbové byty majú často výbornú polohu, nachádzajú sa v lokalitách s dobrou občianskou vybavenosťou, dopravnou dostupnosťou a sú obklopené zeleňou,“ zhodnotil predseda únie Attila Mészáros.
Ďalšie dôležité správy
