Trh s bývaním v Európe aj USA čelí mnohým výzvam od nedostatku ponuky, cez drahé energie, rastúce životné náklady až po zdražovanie hypoték. Medzi najviac porazených patria zástupcovia troch rôznych kontinentov: Austrália, Kanada a Švédsko, kde ceny domov v posledných rokoch stúpli do rekordných výšok. To ich však predurčilo na následný strmý pád.

Teraz, keď centrálne banky bojujú s infláciou, úrokové sadzby rýchlo rastú. Skončila sa tak éra ľahko získaných peňazí, ktorá panovala po globálnej finančnej kríze. Mnohé krajiny už bojujú s hrozbou recesie, spomaleným hospodárskym rastom, rastúcou zadlženosťou a poklesom príjmov domácností.

Hlavný ekonóm investičnej banky Panmure Gordon Simon French predpovedá pokles cien nehnuteľností na západných trhoch o 14 percent v priebehu nasledujúcich troch rokov. To by v reálnom vyjadrení vrátilo hodnoty domov a bytov na úroveň z roku 2013. Bloomberg Economics očakáva pokles budúci rok pokles približne o 10 percent.

Rast cien sa zastavil aj u nás

Po rokoch rastu nastal obrat aj na Slovensku. Zlacňovanie nehnuteľností najnovšie potvrdili dáta portálu nehnuteľnosti.sk za tretí štvrťrok 2022. Rast cien bytov sa po jarnej nákupnej horúčke zastavil. Priemerná cena sa na konci septembra znížila takmer vo všetkých regiónoch Slovenska, niekde ceny klesli takmer o šesť percent. Výnimkou sú len dve mestské časti Bratislavy, Banská Bystrica a Žilina.

„Mierna korekcia cien bytov je v porovnaní s predošlým kvartálom len relatívna. V očakávaní príchodu krízy a vyšších úrokových sadzieb ľudia rýchlo nakupovali, aby sa im podarilo získať včas výhodnejšie financovanie,“ hovorí analytik portálu Michal Pružinský. Ďalej však upozornil, že medziročný nárast je stále vysoký, dvojciferné hodnoty niekde dosahujú aj hranicu 50 percent.

Prehriate trhy sa ochladzujú

Prudké ochladenie bolo doteraz badať v iných krajinách. Jedným z najhorúcejších trhov bola Kanada. Po takmer nepretržitom 25-ročnom období zvyšovania cien nehnuteľností tam bublina praskla. Situácia je najvypuklejšia v Toronte. Ekonomické oddelenie Royal Bank of Canada tvrdí, že národné objemy predaja domov môžu klesnúť viac ako na začiatku 90. rokov. Najväčšie mesto Kanady s multikultúrnou populáciou čelí teraz cenovým pohybom najmä na predmestiach.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa