Projekt bol prvýkrát verejnosti predstavený ešte v roku 2008. Pár týždňov pred vypuknutím krízy predstavila spoločnosť Neoprot zámer, podľa ktorého chcela nadviazať na areál špecializovanej nemocnice pre ortopedickú protetiku. Parkovisko na rohu Záhradníckej a Kvačalovej ulice mala nahradiť dvanásťpodlažná budova s kanceláriami a bytmi.

Desaťročie čakania

Štvorpodlažná podnož mala ponúknuť 3 600 štvorcových metrov administratívnych priestorov. Od piateho až po dvanáste ustúpené podlažie naplánoval investor byty. Objekt mal zabrať parkovisko v areáli s kapacitou 25 miest. Namiesto neho mali vykopať štyri podzemné podlažia s 248 stojiskami, ďalších 19 malo vzniknúť na povrchu.

Prišla kríza a okolo projektu bolo ticho. Investor sa však zámeru nevzdal. V roku 2011 získal územné rozhodnutie. O dva roky na to požiadal aj o stavebné povolenie. Jeho vydanie odďaľovali námietky. Hlavné mesto poukazovalo na to, že projekt zasahuje aj na jeho pozemky. Ozvalo sa aj spoločenstvo vlastníkov susedných bytov. Tým sa nepáčilo, že 12-podlažný bytový dom bude realizovaný v ich tesnej blízkosti a výrazne prevýši okolitú výstavbu.

Kontroverzný ružinovský projekt Sara dostal zelenú

Pozemky, na ktorých má vyrásť komplex Sara. Zdroj: Google Street View

Poukázali aj na to, že v lokalite sa už realizujú ďalšie dva projekty (Bytový dom Koceľova a Polyfunkčný dom Kvačalova), čím sa zhorší dynamická i statická doprava. Prekážalo im aj to, že projekt nie je v súlade s územným plánom. Pripomienkam však stavebný úrad nevyhovel a aktuálne vydal stavebné povolenie.

Mierne úpravy

Podľa neho vyrastie na rohu Záhradníckej a Kvačalovej ulice projekt takmer totožný so zámerom, ktorý investor predstavil pred deviatimi rokmi. Na prvom až štvrtom podzemnom podlaží má vyrásť garáž pre 198 áut. Na prvom nadzemnom podlaží má byť situovaných päť obchodných prevádzok. Na druhom podlaží počíta s vytvorením dvoch samostatných administratívnych priestorov s 24 kanceláriami.

Obdobne riešené má byť aj tretie, resp. štvrté podlažie. Rozdiel je len v počte kancelárií (23 jednotiek) a prítomnosti troch bytových jednotiek. V komplexe má byť od tretieho po dvanáste podlažie umiestnených 43 bytov. Ponuke budú dominovať dvojizbáky (celkom 31), ktoré doplní 12 trojizbových jednotiek.

Aj keď má projekt stavebné povolenie, účastníci konania sa môžu odvolať. Obyvateľov, ktorí so stavbou projektu nesúhlasia, nie je málo. Podľa organizátorov petície počet podpisov presiahol začiatkom októbra tisícovú hranicu.

„Realizáciou navrhovanej stavby by sa miestne pomery závažným spôsobom zmenili k horšiemu, negatívne by sa ovplyvnil život osôb bývajúcich v okolí, znížila by sa hodnota nehnuteľností vlastníkov bytov a nebytových priestorov v okolí, ako aj celková kvalita života obyvateľov v danej lokalite,“ píše sa v petícii.

V týchto dňoch sa tiež po dlhom čase obnovili práce na susednom trojuholníkovom pozemku na križovatke Svätoplukovej a Záhradníckej ulici, kde mal vyrásť komplex Sofora. Oplotenie zabralo aj chodník, stavenisko však nie je nijako označené.