Výkonný riaditeľ Penta Real Estate Juraj Nevolník (33), rodák zo Sniny, začal pracovať pre Pentu v roku 2010 ako študent. Výkonným riaditeľom je od roku 2017. Je absolventom Fakulty architektúry na Slovenskej technickej univerzity, v rámci štúdia sa zúčastnil na stáži v zahraničnom ateliéri. Absolvoval tiež doplnkové štúdium z finančnej oblasti.

Čo ovplyvnilo slovenský realitný trh v roku 2021?

Nepochybne ho poznačila pandémia koronavírusu, ktorá nás zasiahla tento rok hneď v dvoch významných vlnách. Dôsledky pandémie sme, samozrejme, vnímali aj v našich realitných projektoch– dokončených aj rozostavaných.

Pandémia najviac ovplyvnila dodávky materiálov u dodávateľských reťazcov. Oproti minulému roku evidujeme aj raketovo rastúce ceny stavebných materiálov a rovnako tak aj nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily. V Penta Real Estate sa nám však darí udržať celkové náklady projektov na uzde. Je to predovšetkým vďaka kvalitným tímom v našich oddeleniach.

Projekt Southworks na 14-21 Rushworth Street developera MiddleCap
Neprehliadnite

Špičkové smart kancelárske komplexy sa menia na atraktívne mestské lokality

Prejavila sa pandémia aj v rezidenčnom segmente?

Výrazné ovplyvnenie pandémiou v súvislosti s kúpyschopnosťou klientov sme nezaznamenali. Faktorov, ktoré sa však podpisujú pod výrazné zvyšovanie cien bytov v Bratislave je hneď niekoľko. Sú to rastúce ceny vstupov, nepomer ponuky versus dopytu.

Ďalej je to aj zastaralý územný plán mesta, ktorý nereflektuje požiadavky modernej doby a stáva sa predmetom politických tlakov. Povoľovací proces je zdĺhavý, trvá roky. Sú to systémové problémy.

Ak ich dokážeme postupne riešiť a nevnímať developerov a stavebníkov ako nepriateľov, ale ako partnerov, som si istý, že takáto zmena by vygenerovala viac postavených bytov nielen v hlavnom meste. V konečnom dôsledku by viedla aj k zníženiu cien nehnuteľností.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa