Projekt už odštartoval stavebné práce, spustil oficiálnu stránku a ukázal nové vizualizácie. Sputnik ponúka 93 bytov, 115 parkovacích miest v garáži a ďalších 47 na vonkajšom parkovisku. Cenník bytov zatiaľ nie je známy, s predajom by chcel developer začať v marci tohto roka. Stavebné práce by mali byť ukončené budúci rok.

Odpor susedov

Projekt má pritom za sebou zaujímavú históriu. Keď v roku 2006 získal investor územné rozhodnutie, netušil, že ďalšie doťahovanie s úradmi bude trvať ďalších 11 rokov. Stavebné povolenie získal projekt situovaný pri rušnom železničnom priecestí na križovatke Ivanskej a Vrakunskej cesty o dva roky nato.

Proti výstavbe bloku so siedmimi až deviatimi podlažiami a dvojpodlažnou podzemnou garážou sa spustila vlna protestov. Obyvateľom na Sputnikovej a ulici Planét sa nepáčil fakt, že pozemok s rozlohou päťtisíc štvorcových metrov bol v návrhu nového územného plánu označený ako ochranná a izolačná zeleň, no mestská časť ho predala ako stavebný pozemok.

Ďalším problémom boli hlukové normy, ktoré podporila štúdia vypracovaná Stavebnou fakultou STU. Začal sa tak súboj developera a obyvateľov. Prvé kolo dopadlo v prospech obyvateľov. Najvyšší súd po sérii odvolaní na nižších stupňoch zrušil povolenie na výstavbu a nariadil nové stavebné konanie, ktorého náplňou mala byť aj hluková štúdia.

Viacero projektov

Investor Vodohospodárske stavby Malacky začal celý proces schvaľovania od začiatku. Aj napriek sérii ďalších odvolaní a nesúhlasu susediacich obyvateľov, získal všetky povolenia a v septembri minulého roka spustil výstavbu.

V Ružinove začali stavať Sputnik, na povolenia čakal desaťročie

Byty Sputnik Zdroj: Vodohospodárske stavby Malacky

Za projektom stojí spoločnosť Vodohospodárske stavby Malacky. Na konte má viacero developerských projektov. Naposledy predstavila úradom projekt služobných bytov na okraji Malaciek. V priemyselnej zóne chce postaviť sídlisko s troma stovkami bytov. V Bratislave stojí aj za projektom The Corner.