Česká investičná skupina Mint je známa kancelárskymi, rezidenčnými a retailovými projektmi v hlavnom meste Prahe a vo väčších mestách v Českej republike. Na Slovensku vlastnila obchodný dom Laugarício v Trenčíne. Celková hodnota ňou spravovaných nehnuteľností je vyše 600 miliónov eur.

V Bratislave je developerom polyfunkčného projektu Metropolis, kde sa začali v máji  výkopové práce. Prinesie takmer 300 bytov do modernej bratislavskej štvrte, ktorá postupne vzniká medzi Dunajom a budúcou autobusovou stanicou na Mlynských Nivách.

TREND sa rozprával so spoluzakladateľom Mint rezidenčného fondu Sebastienom Dejanovskim o výstavbe bytov, nájomnom bývaní a projekte Metropolis.

Sebastien Dejanovski
Zdroj: Mint Investments
Sebastien Dejanovski

Ako ovplyvnila koronakríza Mint Group? Mohli by ste povedať, koľko máte približne investorov z Českej republiky a Slovenska?

Skupina Mint využila príležitosť, ktorú kríza ponúkla a začala sa aktívne venovať investovaniu do nájomného bývania aj developerskej aktivite v ČR a na Slovensku. Skupina okrem iného vlastní rezidenčný otvorený fond v Česku, a má veľké množstvo investorov. Okrem nich spolupracuje aj s veľkými inštitucionálnymi investormi a privátnymi investormi.

Roky je známe, že v Prahe a Bratislave je nedostatok bytov. Čo by podľa vás pomohlo riešiť situáciu okrem masívnejšej výstavby pre priamy predaj klientom?

Hlavným dôvodom je pomalé tempo povoľovania projektov v Bratislave, aj v Česku. Riešením je zjednodušenie procesov, čo by umožnilo výstavbu väčšieho množstva projektov. Ďalej vidím príležitosť v rozvíjajúcom sa trende nájomného bývania, ktoré na západe už funguje, ale v Českej republike a na Slovensku jeho popularita začala stúpať iba nedávno.

Komerčné nájomné bývanie je pre skupinu zaujímavým segmentom v oboch krajinách. Zatiaľ sa orientujeme iba na väčšie mestá v Česku, ale v budúcnosti by pôsobnosť fondu nájomného bývania mohla prejsť aj do Bratislavy či Košíc.

Projekt Metropolis
Neprehliadnite

Začali stavať bratislavský Metropolis, dokončia ho v roku 2023

Čo bolo rozhodujúce, že Mint Group sa rozhodol ísť do realizácie polyfunkčného projektu Metropolis?

Skvelá, rýchlo sa rozvíjajúca lokalita v blízkosti vynikajúcej občianskej vybavenosti a historického centra. Ďalej to bol architektonický návrh, ktorý je v Bratislave jedinečný.

Čím vás oslovila práca ateliéru City Work Architekts, ktorý navrhol Metropolis?

Architekti zo City Work Architects majú dlhoročné skúsenosti s rôznorodými projektami, čím nás presvedčili, že sú správnym partnerom pre tento výnimočný projekt v centre Bratislavy.

Ak môžete povedať, ako ste sa dostali k pozemku v tejto lukratívnej časti mesta?

Odkúpili sme ho od predchádzajúceho vlastníka, s ktorým sme spolupracovali na iných projektoch v Českej republike.

Prečo ste nedali prednosť napríklad kancelárskemu projektu v Bratislave?

V danej lokalite je podľa nás určite prospešnejšie postaviť polyfunkčný objekt so zameraním na bývanie.

Museli ste sa v podzemí vyrovnať s ekologickou záťažou po zbombardovanej rafinérii Apollo?

Áno, práce s tým spojené už prebiehajú.

Majú o projekt záujem aj cudzinci? Nie ste jediní v Bratislave, ktorí ponúkajú nadštandard domácej a zahraničnej klientele.

O projekt je záujem medzi domácimi aj cudzincami.

Metropolis
Neprehliadnite

Metropolis v Bratislave financuje Tatra banka 42 miliónmi eur

Podľa čoho nastavujete ceny bytov?

V spolupráci s realitnou kanceláriou Herrys sme nastavili ceny bytov, ktoré odzrkadľujú vysoký štandard, skvelú lokalitu a dostupnosť, kvalitu prevedenia a aj súčasnú úroveň predajných cien. Ku každému bytu sa pristúpilo ako k jedinečnému a každému bola priradená cena na základe jeho špecifických parametrov.

Ovplyvnili náklady na projekt zvýšené ceny stavebných materiálov?

Neboli sme výnimkou , samozrejme, aj na nás malo vplyv zvyšovanie cien materiálov.

Parky, predzáhradky na úrovni terénu, polozapustené terasy či terasy na streche. Kde sú hranice pre zelené rezidenčné budovy?

Hranice sú nastavené predstavivosťou architekta a rozpočtom developera. Dobrý architekt dokáže vymyslieť rôzne možnosti zakomponovania zelených prvkov do budov aj ich využitie.

Kto bude spravovať byty a park v projekte? Chcete park v budúcnosti zveriť do správy mestskej časti?

Mint Group zabezpečí správu do kolaudácie. Potom správu budovy, ako aj jej okolia, vrátane parku, prenecháme správcovskej spoločnosti, ktorú vyberieme na základe riadneho tendra tak, aby klienti nemali žiadne starosti a aby aj okolie v ďalších rokoch prosperovalo.

V čom vidíte potenciál rozvoja Bratislavy?

Potenciál je v prilákaní ďalších firiem a investorov do regiónu a predovšetkým do Bratislavy, ktorá už dnes vie ponúknuť nielen občiansku vybavenosť, obchody, moderné kancelárie s historickým centrom a podobne, ale aj atraktívne investičné príležitosti. Myslím si, že v Bratislave je stále dostatok priestoru aj pre development nových kancelárií, bytov, obchodov, ktoré okrem iného dokážu pritiahnuť ďalších investorov či firmy.