Komplex Vilharia vyrastie na obnovenom pozemku v centre hlavného mesta Ľubľany, v blízkosti hlavnej stanice, najväčšieho dopravného uzla v krajine. Stane sa tak súčasťou plánu obnovy centra slovinskej metropoly, ktorý prepája verejný sektor s developermi.

Projekt pochádza z dielne prestížneho dánskeho štúdia Schmidt Hammer Lassen. To je známe tvorbou širokej škály architektonických návrhov vrátane tých najuznávanejších kultúrnych pamiatok na svete.

S rozlohou viac ako 40-tisíc štvorcových metrov bude najväčším a zároveň aj najudržateľnejším administratívnym komplexom v Slovinsku.

Pomohol bratislavský Einpark

Regionálny manažér Corwinu Michal Maca uviedol, že projekt odráža filozofiu firmy a mesta. „Ľubľana je jedno z „najzelenších“ hlavných miest v Európe. Dôraz na udržateľnosť je pre nich jednou z hlavných priorít. Mesto preto zaujal náš návrh, ktorý je moderný, energeticky efektívny a stane sa reprezentatívnou ikonou centra mesta,“ povedal M. Maco.

Svoju úlohu podľa neho zohral aj bratislavský projekt Einpark Offices, ktorý je najzelenšou administratívnou budovou na Slovensku a držiteľom certifikácie LEED Platinum. Rovnaký prístup a technológie plánujú uplatniť aj v prípade Vilharie.

Architekti využili prírodné materiály

Do podoby Vilharie pretavili dánski architekti svoje rozsiahle skúsenosti i charakteristickú škandinávsku udržateľnú architektúru zameranú na ľudí. Veľkoryso využili drevo a iné prírodné materiály. A to aj na prízemí budovy, ktoré bude slúžiť na verejne dostupné aktivity a bude pre Ľubľančanov atraktívne i mimo pracovného času.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa