Realitný trh v Číne prejde v najbližších rokoch výraznými zmenami. Čínska vláda plánuje postaviť 36 miliónov bytov pre sociálne slabších občanov, ktorí si nemôžu dovoliť bývanie v mestách za trhové ceny.
Až 10 miliónov bytov by sa malo začať stavať už tento rok. Na podporu ich výstavby bude treba zhruba 200 mld. USD. Zhruba 40 percent nákladov majú pokryť centrálne a regionálne úrady, zvyšok developeri a klienti.
Zatiaľ sa do konca mája podarilo po celej Číne rozostavať 30 percent plánovaných bytových jednotiek. Informuje o tom portál www.china.org.cn.
Developerské spoločnosti v Číne sa však do takejto výstavby príliš nehrnú. Iba 30 zo 100 developerov sa v rokoch 2007 až 2010 zapojilo do programu budovania sociálnych bytov. Dôvodom je najmä nižšia ziskovosť takéhoto developmentu, priznáva materiál Ministerstva bývania.
Napriek ich váhaniu sa v roku 2009 podľa banky UBS rozbehla výstavba vyše troch miliónov bytov, vlani sa začalo stavať už šesť miliónov sociálnych bytov. Odborníci však vládne ciele nepokladajú za príliš reálne a hovoria o zaostávaní programu, čo ohrozuje vývoj čínskeho stavebníctva a celej ekonomiky.
Vláda vníma trh s bývaním stále viac ako politicky výbušný problém, ktorý ovplyvňuje sociálnu stabilitu v krajine. Obyvatelia totiž vnímajú vyháňanie cien bývania do astronomických výšok ako zväčšovanie priepasti medzi bohatými a chudobnými. Rastie nespokojnosť ľudí, ktorí si nemôžu dovoliť bývanie v mestách.
Čínska vláda preto podnikla viacero krokov proti špekulantom, ako napríklad špeciálne dane z nehnuteľností vo veľkých mestách, ako je napríklad Šanghaj. Program výstavby sociálnych bytov má byť ďalším krokom k tomu, ako zobrať vietor z plachiet špekulantom tým, že obmedzí zisky developerov.
Maximálnu cenu takýchto bytov bude totiž regulovať vláda a budú sa smieť predávať alebo prenajímať iba ľuďom so strednými a nízkymi príjmami. Ide zväčša o tisíce bytov v obrovských bytových domoch s desiatkami poschodí na periférii veľkých miest.
Vznikajú na nich podobné panelové mestá, ako v 70. a 80. rokoch v strednej a východnej Európe. V Číne však majú viacnásobné rozmery. Vláda požiadala centrálne riadené stavebné spoločnosti vo vlastníctve štátu, aby sa „aktívne zapojili“ do tohto programu. Mnohé regionálne vlády však vyhlásili, že nemajú dosť peňazí na to, aby výstavbu sociálnych bytov podporovali, informuje čínsky portál.
Analytik UBS Tao Wang pre Wall Street Journal Online hovorí, že nie všetky plánované byty budú naozaj novostavbami. Až štyri milióny, ktoré sa tento rok začnú stavať, by mali byť iba úpravami alebo rekonštrukciami starých bytov, alebo ich prekvalifikovanie na sociálne bývanie. Takáto prax by mohla mať menší prínos k výkonom čínskeho stavebníctva.
Napriek tomu už program pozitívne vplýva na čínske akciové trhy, zvýšili sa najmä kurzy výrobcov cementu, na trhu sa od roku 2009 takmer zdvojnásobila cena ocele.
Na druhej strane ceny bytov vo veľkých mestách začali klesať, aj keď nejde o očakávaný pád z astronomických výšok. Očakáva sa však dlhodobé zastavenie rastu cieni bytov najmä v strednom segmente.
Ilustračné foto - panoramio.com