Britské banky by mali podľa Institute of Public Policy Research (IPPR) dávať pôžičky do úrovne 90 percent z hodnoty nehnuteľnosti. Zároveň by balík poskytnutých peňazí nemal prekročiť tri a pol násobok ročného príjmu takto zadlženej domácnosti. O návrhu informovala agentúra Bloomberg.
Opatrenie by tak podľa IPPR mohlo zabrániť ďalšej realitnej bubline. Británia ich totiž v priebehu posledných 40 rokov zažila už štyri. „Potrebujeme prísnejšie regulované hypotéky, najmä v orezaní maximálnej hodnoty poskytnutia úveru,“ nechal sa počuť Nick Pearce, riaditeľ IPPR.
Požiadavku adresoval Financial Services Authority, ktorá má na Britských ostrovoch právo regulovania hypotekárnych úverov a ďalších finančných služieb. Priemerná pôžička kupujúceho sa v marci 2011 podľa hovorcu IPPR Richarda Darlingtona dostala na úroveň 3,15 násobku ročného príjmu domácnosti.
V roku 2007, v čase vrcholu realitnej bubliny, až 28 percent z celkového počtu hypoték prekročilo pôžičky na úrovni 3,5 násobku ročného príjmu domácnosti. Pôžičky tak pravidelne presahovali 100-percentnú hodnotu kupovanej nehnuteľnosti.
Hodnota úverov čerpaných súkromnými osobami sa v minulom roku zvýšila o 22 percent. Zatiaľ čo zisky od nich spadli o 5,1 percenta. Napriek tomu si takmer dve tretiny ľudí, ktorí zatiaľ nevlastnia nehnuteľnosť myslí, žeby si ju nemohli pomocou nových pravidiel dovoliť.
Prieskum na vzorke 8-tisíc respondentov vo veku od 20 do 45 rokov uskutočnila Lloyds Banking Grop Plc. Zároveň v ankete takmer polovica opýtaných uviedla, že vo Veľkej Británii sú nájomné byty viac populárne ako v prípade kontinentálnej Európy.
Ilustračné foto - Flickr