Druhá realitná aukcia obytných nehnuteľností v Prahe bola podľa mnohých účastníkov opäť fraškou. V porovnaní s vlaňajšou aukciou bolo v ponuke menej nehnuteľností. Z celkovo 30 obytných objektov v 13 developerských projektoch boli štyri rodinné domy. Najčastejšie išlo o byty z prvého alebo posledného podlažia. Najlacnejším bol jednoizbový byt na Černém Moste za vyvolávaciu cenu 1,24 mil. Kč, pričom katalógová bola dva milióny korún. Najdrahším bol rodinný dom vo Vinoři za 8,8 mil. (v cenníku za 14,6 mil. Kč).
Po skúsenostiach z minuloročnej aukcie, kedy v polovici prípadov predávajúci pre nízku cenu odmietli nakoniec predať, organizátori zmenili obchodné podmienky. Vyvolávacia cena bola stanovená na zhruba 60 % katalógovej ceny (40 % predtým), boli možné aj písomné ponuky pred dražbou. Kľúčovou zmenou bolo zavedenie tzv. limitnej ceny, teda úrovne pod ktorú predávajúci nemusí uzatvoriť zmluvu so záujemcom. Táto však bola neverejná, čiže potenciálny kupujúci po vydražení nevedel, či túto úroveň dosiahol. To vyvolávalo najväčšie protesty niektorých účastníkov.
V niektorých prípadoch sa v dražbe dosiahla takmer katalógová cena, v iných skôr vyvolávacia cena. Vzhľadom k limitným cenám však ani po vydražení nebolo jasné, či víťazi tieto nehnuteľnosti naozaj získali. Počet predaných bytov organizátori zverejnili až dodatočne.
Po vlaňajších skúsenostiach sa dražby zúčastnilo aj menej záujemcov. Vlani 131 ľudí, teraz 56. Šesť nehnuteľností sa vôbec nevydražilo. Najviac bytov (10) mala v dražbe spoločnosť Finep, všetky z nich sa vydražili. Ako pre Hospodářské noviny prezradil Pavel Rejchrt, predseda predstavenstva Finep Holding, firma si stanovila limitnú cenu na zhruba 10 % pod cenníkovou úrovňou. V troch prípadoch predala za cenu nad limitom. „Na aukcii licitovali rovnakí ľudia ako minule, z ktorých mnohí kupujú byty na investíciu.“
Nakoniec sa developeri rozhodli predať len polovicu vydražených nehnuteľností. Z 30 nehnuteľností sa vydražilo 24, z toho v 12 prípadoch predávajúci akceptovali víťazné ponuky, cituje denník E15 zástupkyňu organizátorov Marcelu Kukaňovú. Značnú časť prítomných účastníkov pritom tvorili zamestnanci developerov a majitelia realitných kancelárií, ktorí si podľa denníka prišli omrknúť konkurenciu.
„V zahraničí nebýva vyvolávacia cena vôbec daná. Museli sme pravidlá upraviť na české podmienky, aby sa ľudia dokázali zorientovať,“ povedal pre denník Ivo Gavlas z dražovnej spoločnosti. „Pokiaľ nie sú transparentne nastavené ceny, ľudia sú naštvaní a ťažko im vysvetlíte, že ide o férový obchod,“ uvádza predstaviteľ inej dražobnej spoločnosti, ktorý sa z tohto dôvodu nechce do podobných obchodov s developermi pustiť.
Vlani sa developerom málilo a byty nepredali. Prečítajte si podrobnosti.