V Poľsku sa nedávno uskutočnila prvá realitná aukcia. Z 27 nehnuteľností v ponuke sa predalo osem, z toho šesť bolo nových bytov od developerov, jedna sekundárna novostavba a jedna komerčná budova. Kupujúci sa zaujímali najmä o menšie byty.

Organizátori, ktorými boli realitná spoločnosť Colliers International, Rick Levin & Associates (jeden z najväčších a najstarších aukčných domov v USA) a niekoľko najväčších poľských developerov, sú podľa zverejnenej správy spokojní a ďalšia aukcia je v pláne začiatkom budúceho roka mimo hlavného mesta. Aukčné predaje nehnuteľností sú rozšíreným nástrojom predaja najmä v Spojených štátoch, Kanade, Veľkej Británii a Austrálii.

Potenciálni kupujúci sa musia pred aukciou zaregistrovať a zaplatiť vratný depozit notárovi. Aukcia prebieha v reálnom čase a za prítomnosti notára. Ceny začínajú na sume stanovenej predávajúcim a môžu sa len zvyšovať. Začiatočná ponuková cena začína zväčša pod trhovou úrovňou a aj výsledná kúpna suma je spravidla atraktívna.

Väčšina doterajších aukcií v Poľsku prebiehala len na internete spôsobom tzv. “holandskej” dražby (ceny sa postupne znižujú), no takéto pokusy neprilákali veľa účastníkov. “Colliers si všimol medzeru na poľskom trhu a vybral si najvhodnejší moment na jej zaplnenie,” avizovala ešte v lete realitná spoločnosť.

Podobná aukcia sa chystá aj v hlavnom meste Česka, hoci ešte v lete to mala byť dražba. Jedným z rozdielov je aj to, že v aukcii sa môžu predávať aj rozostavané nehnuteľnosti. V ponuke aukčnej spoločnosti Gavlas sa nachádza 44 bytov a rodinných domov. 

Na Slovensko bola zatiaľ najväčšou zverejnenou dražbou aukcia pozemkov pod projektom Slovany na Račianskej.