V priemere sa ceny starších bytov v treťom kvartáli tohto roka pohybovali na úrovni 2 781 eur za štvorcový meter, čo je o takmer 15 percent viac ako v rovnakom období minulého roka.

Výrazný rast nespôsobuje len obmedzená ponuka, ale čoraz viac novostavieb, kde sa byty predávajú z druhej ruky. To znamená, že niekto kúpil byt od developera a s prirážkou ho posunul na trh.

Investičné byty v kurze

Aj pre nové blížiace sa obmedzenia hypoték od Národnej banky Slovenska (NBS) je však dopyt naďalej silný. Vďaka prechádzajúcim reguláciám sa na trhu vytvára príjmová bariéra, na ktorú pri rastúcich cenách naráža čoraz viac potenciálnych kupujúcich.

Tá pôsobuje, že najpredávanejšími bytmi sú jedno-, dvoj- a trojizbové byty s menšími rozmermi. Drahšie jednotky sú a budú dostupné pre čoraz menšiu skupinu ľudí.

V treťom štvrťroku tak bolo možné na bratislavskom realitnom trhu pozorovať trend v obmedzenej dostupnosti predovšetkým menších bytov. Tie sa v ponuke zvyčajne nachádzajú len veľmi krátko, keďže sa z nej veľmi rýchlo vypredajú.

Mnohí majitelia investičných bytov vycítili príležitosť. Zatiaľ čo v rokoch 2015 až 2017 novostavby tvorili zhruba 25 až 30 percent ponuky bytov na sekundárnom trhu, za posledný kvartál toto číslo stúplo takmer až na 40 percent (zo štatistickej vzorky tisíc bytov).

Novostavby sa na sekundárnom trhu predávajú v priemere zhruba o 20 až 25 percent drahšie ako byty v pôvodnom stave alebo byty s čiastočnou rekonštrukciou, ktoré v súčasnosti spolu netvoria už ani 30 percent celkovej ponuky.

Bytov po kompletnej rekonštrukcii je na trhu takmer toľko ako novostavieb. A tak sú dostupné prevažne len drahšie typy bytov.

Staré Mesto kraľuje

Staré Mesto dokonca atakovalo cenovú hranicu až 3 644 eur za štvorcový meter, čo je prvý raz, kedy priemerná jednotková cena za m² prevýšila hranicu 3 500 eur.

„Trend príchodu novostavieb na sekundárny trh je najevidentnejší v Starom Meste, ktoré čím ďalej, tým viac vybočuje z priemeru bratislavského realitného trhu. Za posledný štvrťrok sa tu ponuka navýšila najmä o veľkometrážne štvor- a viac izbové byty,“ uvádza vo svojej správe Bencont Investmets.

Sekundárny trh bytov v Bratislave (3. kvartál 2019)
  Priemerná výmera (v m²) Cena za m² (v eurách) Priemerná cena (v eurách)
BA I 89,55 3 644 322 357
BA II 66,65 2 484 161 239
BA III 78 2 706 203 057
BA IV 72,36 2 411 170 510
BA V 67,66 2 539 163 729
Bratislava 74,80 2 781 206 734
Zdroj: Bencont

Tento jav spôsobil najmä výrazný príliv drahých a exkluzívnych nehnuteľností. Mnohí investori sa začali obávať blížiacej sa recesie, iní zároveň zacítili príležitosť. Súčasne je dnes v Starom Meste najviac najdrahších ulíc v Bratislave z pohľadu cien bytov.

„V prípade ostatných okresov takisto pozorujeme rastovú tendenciu, no výraznejšie zmeny v jednotkových cenách sme za posledný štvrťrok nezaznamenali,“ tvrdia analytici.

Nie je dôvod, aby ceny ďalej nerástli

V prípade absolútnej ceny analytici evidujú nárast priemernej ceny na 206-tisíc eur, čo medziročne predstavuje cenový nárast o 43-tisíc eur, teda 26 percent.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa