V prvom štvrťroku tohto roka sa na slovenskom realitnom trhu zmenil trend medzi staršími bytmi a novostavbami a je možné, že sa črtá aj vývoj v cenách, ktoré zaplatil a zaplatí kupujúci.

Kým dlhodobo dosahovali vyšší rast cien už existujúce nehnuteľnosti, aktuálne sa situácia zmenila. Výraznejší rast počas prvého štvrťroka 2021 sa prejavil najmä pri cenách novostavieb, medziročne boli vyššie o 2,6 percenta. Informoval o tom Štatistický úrad Slovenskej republiky. Pri existujúcich nehnuteľnostiach rast dosiahol 1,5 percenta. V obidvoch prípadoch ide o najnižšie hodnoty za posledných päť rokov.

Na leteckej snímke developerský projekt Guthaus v Bratislave.
Neprehliadnite

Vlastné bývanie sa stáva luxusom. Dokedy budú ceny rásť a byty dostupné?

Tempo rastu cien

Dynamika rastu realizačných cien nehnuteľností určených na bývanie v priebehu 1. štvrťroka 2021 sa výrazne spomalila a ceny, za ktoré sa nehnuteľnosti skutočne predali, boli medziročne vyššie o 2 percentá. Tempo rastu cien bolo nižšie ako počas roka 2020, kedy cenové prírastky v jednotlivých štvrťrokoch dosahovali od 7,3 percent do 13,1 percenta.

Údaje sú z realizačných cien nehnuteľností, z cien získaných z reálne uskutočnených predajov a transakcií realitných kancelárií, ktorých údaje vstupujú do databázy cenovej mapy nehnuteľností Národnej asociácie realitných kancelárií. Podrobnejšie štatistiky k cenám nehnuteľností určeným na bývanie zverejňuje štvrťročne aj Národná banka Slovenska, ktorá pracuje najmä s ponukovými cenami z inzercie.

Five star rezidence
Neprehliadnite

Bytov bude málo aj v tomto roku. Dopyt po nájomných bude stúpať

Výraznejší pokles u starších nehnuteľností 

„V medzikvartálnom porovnaní, sa realizačné ceny, v porovnaní so 4. štvrťrokom minulého roka, znížili o 1,2 percenta, pričom pokles cien bol zaznamenaný naposledy v 3. štvrťroku 2018,“ konštatoval Štatistický úrad SR. Zníženie zaznamenali nové aj exitujúce nehnuteľnosti na bývanie, pričom výraznejší pokles sa prejavil pri starších nehnuteľnostiach. Realizačné ceny existujúcich nehnuteľností klesli oproti 4. štvrťroku 2020 v súhrne o 1,7 percenta a ceny nových nehnuteľností boli nižšie o 0,4 percenta.