Ceny novostavieb v Bratislave medziročne vzrástli o 18,4 percenta. Byty ponúkané v novostavbách v rámci Bratislavy dosiahli koncom minulého roka priemernú cenu 4 256 eur za štvorcový meter (m2). Konštatujú to analytici zo spoločnosti Bencont Investment.

Výrazný cenový skok

Podľa nich došlo tak k ďalšiemu výraznému cenovému skoku a nárast cien za vlaňajší rok tým pádom dosiahol 18,4 percenta. Ide o najvyšší medziročný rast cien bytov v Bratislave od roku 2008.

Počet voľných bytov sa opäť znížil, keď sa koncom roka z prvej ruky predávalo už 2 072 bytov. Počet predaných bytov za minulý rok presiahol 2 800 bytov, čo je v porovnaní s rokom 2020 nárast o takmer 17 percent.

K vysokému rastu výrazne prispel posledný štvrťrok, v ktorom došlo k cenovému skoku o 4,5 percenta oproti 3. štvrťroku 2021. K cenovému rastu prispela nová ponuka bytov, ktorá sa skladala prevažne z projektov stredného segmentu bývania, no aj napriek tomu dosahovala priemerná cena týchto bytov 3 900 eur/m2. Okrem toho došlo k zdražovaniu bytov v už existujúcich projektoch, takisto najmä v strednom segmente bývania.

Nízka ponuka

Z pohľadu jednotlivých okresov bol najväčšou anomáliou okres Bratislava V, kde priemerná cena na štvorcový meter medziročne vzrástla o 44 percent. Dôvodom je veľmi nízka ponuka voľných bytov a príchod nového projektu Nesto, ktorý koncom roka tvoril polovicu ponuky novostavieb v tomto okrese a výrazne tak ovplyvnil priemernú cenu.

Čo sa kúpnej ceny týka, priemerne drahý byt v Bratislave sa koncom roka ponúkal za 267 000 eur. Priemerná absolútna cena tak medziročne vzrástla o 14,1 percenta, čo je pomalšie tempo rastu v porovnaní s jednotkovými cenami. Dôvodom je nižšia priemerná rozloha voľných bytov, ktorá koncom minulého roka dosahovala 64,5 m2, resp. bola o 4,2 percenta nižšia ako koncom roka 2020.

Pokles počtu voľných bytov

,,Bratislava ako aj iné slovenské mestá má vážny problém na úrovni ponuky, keď v dôsledku zdĺhavých povoľovacích procesov a zastaralého územného plánu dochádza k poklesu počtu voľných bytov na historické minimá. Tento problém je v hlavnom meste evidentný už roky a objem ponuky postupne klesol na 40 - 45 percent úrovne z roku 2017," poznamenal hlavný analytik spoločnosti Rudolf Bruchánik.

Nízka ponuka podľa neho znamená nízku konkurenciu na strane predávajúcich, čo má pri stále vysokom dopyte za následok cenový rast. "Keď k tomu pridáme spomínané makroekonomické faktory, tak sa dostaneme k medziročnému cenovému rastu blížiacemu sa k 20 percent," pokračoval.

Najpredávanejšie dvojizbové byty

Počet predaných bytov za posledný štvrťrok 2021 dosiahol 642 bytov, čo predstavuje rovnakú úroveň predaja ako v predošlom, treťom štvrťroku. Najpredávanejším artiklom boli dvojizbové byty s takmer polovičným podielom na celkovom predaji novostavieb v Bratislave.

Priemerná jednotková cena predaných bytov sa pohybovala na úrovni 3 861 eur/m2. V porovnaní s tretím štvrťrokom tak ostala na rovnakej úrovni, no medziročne vzrástla o 20 percent.

Ďalšie dôležité správy

Praha.
Neprehliadnite

Nový byt v Prahe stojí už takmer 16 ročných miezd. Ako je na tom Bratislava?