Na priemerný nový byt by obyvateľ Prahy zarábal 15,9 roka, pokiaľ by nemal žiadne iné výdavky. V porovnaní s vlaňajškom je to o dva roky dlhšie, vyplýva z najnovšieho Indexu dostupnosti bývania (CG-Index), ktorý pravidelne spracováva najväčší český rezidenčný developer Central Group.
CG-Index ukazuje, koľko ročných priemerných hrubých miezd treba na kúpu priemerného 70-metrového bytu v Prahe. Priemerná hrubá mesačná mzda v metropole je 50 556 korún, cena priemerného nového 70-metrového bytu 9 626 234 českých korún.
Dynamika zdražovania sa zvyšuje
Tempo rastu cien nových bytov v Prahe medziročne výrazne zrýchlilo. Cena bytu za rok vzrástla o 20,3 percenta na rekordných 138-tisíc korún za meter štvorcový. Zvyšovanie miezd naopak rýchlosti zdražovania nestačí. Za posledných 5 rokov ceny bytov vzrástli o 90 percent, mzdy len o 33 percent.
Ešte vlani bolo treba na obstaranie 70-metrového bytu v metropole necelých 14 ročných zárobkov, tento rok je to o dva viac. Dostupnosť bývania je teraz najhoršia za celú dobu sledovania CG-Indexu.
Praha má zároveň podľa tohto indexu dlhodobo najhoršiu dostupnosť bývania zo všetkých okolitých metropol.
V ktorom meste sveta sa žije najdrahšie? Nový rebríček má prekvapujúceho lídra
Bratislava pred Viedňou i Mníchovom
Napríklad obyvateľ Bratislavy podľa spomínaného indexu si na kúpu priemerného bytu musí odložiť celý svoj plat za dvanásť a pol roka, o niečo menej musí sporiť Mníchovčan. Ešte lepšie sú na tom obyvatelia Viedne a Varšavy.
„Kľúčovú úlohu v súčasnej kríze zohráva obrovský nepomer ponuky nového bývania a dopytu. Tú tiahnu vysoké úspory domácností, snaha sa zabezpečiť a ochrániť svoje prostriedky v čase vysokej inflácie,“ hovorí zakladateľ a šéf Central Group Dušan Kunovský.
Dopyt trhá rekordy
„Aktuálne je na pražskom trhu k dispozícii len 2 750 nových bytov, to je medziročne o 52 percent menej a je to najtenšia zásoba v novodobej histórii,“ doplnil Kunovský.
Na druhej strane je záujem o nehnuteľnosti v Prahe rekordný, prvýkrát sa predá vyše 7 tisíc nových bytov za rok.