Na priemerný nový byt by obyvateľ Prahy zarábal 15,9 roka, pokiaľ by nemal žiadne iné výdavky. V porovnaní s vlaňajškom je to o dva roky dlhšie, vyplýva z najnovšieho Indexu dostupnosti bývania (CG-Index), ktorý pravidelne spracováva najväčší český rezidenčný developer Central Group.

CG-Index ukazuje, koľko ročných priemerných hrubých miezd treba na kúpu priemerného 70-metrového bytu v Prahe. Priemerná hrubá mesačná mzda v metropole je 50 556 korún, cena priemerného nového 70-metrového bytu 9 626 234 českých korún. 

Dynamika zdražovania sa zvyšuje

Tempo rastu cien nových bytov v Prahe medziročne výrazne zrýchlilo. Cena bytu za rok vzrástla o 20,3 percenta na rekordných 138-tisíc korún za meter štvorcový. Zvyšovanie miezd naopak rýchlosti zdražovania nestačí. Za posledných 5 rokov ceny bytov vzrástli o 90 percent, mzdy len o 33 percent. 

Ešte vlani bolo treba na obstaranie 70-metrového bytu v metropole necelých 14 ročných zárobkov, tento rok je to o dva viac. Dostupnosť bývania je teraz najhoršia za celú dobu sledovania CG-Indexu. 

Praha má zároveň podľa tohto indexu dlhodobo najhoršiu dostupnosť bývania zo všetkých okolitých metropol.

Tel Aviv, Izrael, Miro Jaroš, spevák, SuperStar, panoráma mesta, mrakodrapy
foto: Vladimír Gnepa
uverejenené: Šarm 36/2009
pôvodný súbor:Tela Aviv.eps
Neprehliadnite

V ktorom meste sveta sa žije najdrahšie? Nový rebríček má prekvapujúceho lídra

Bratislava pred Viedňou i Mníchovom

Napríklad obyvateľ Bratislavy podľa spomínaného indexu si na kúpu priemerného bytu musí odložiť celý svoj plat za dvanásť a pol roka, o niečo menej musí sporiť Mníchovčan. Ešte lepšie sú na tom obyvatelia Viedne a Varšavy.

Porovnanie, koľko ročných miezd je potrebných na kúpu bytu vo vybraných metropolách.
Zdroj: Central Group
Porovnanie, koľko ročných miezd je potrebných na kúpu bytu vo vybraných metropolách.

 „Kľúčovú úlohu v súčasnej kríze zohráva obrovský nepomer ponuky nového bývania a dopytu. Tú tiahnu vysoké úspory domácností, snaha sa zabezpečiť a ochrániť svoje prostriedky v čase vysokej inflácie,“ hovorí zakladateľ a šéf Central Group Dušan Kunovský.

Dopyt trhá rekordy

„Aktuálne je na pražskom trhu k dispozícii len 2 750 nových bytov, to je medziročne o 52 percent menej a je to najtenšia zásoba v novodobej histórii,“ doplnil Kunovský.

Na druhej strane je záujem o nehnuteľnosti v Prahe rekordný, prvýkrát sa predá vyše 7 tisíc nových bytov za rok.

Pražský hrad.
Neprehliadnite

Bezbrehý rast cien nehnuteľností zasiahol aj Česko