Pokles dopytu po nájmoch bytov v hlavnom meste za posledný polrok sa viditeľne odzrkadlil na zníženom nájomnom. Ušetriť sa už dá takmer 3-tisíc eur ročne. Predajná cena bytov však na Slovensku kontinuálne rastie. Konštatovali to analytici z portálu Nehnuteľnosti.sk.

V bratislavskom Starom Meste poklesli od marca ceny za prenájom 2-izbových bytov najvýraznejšie, až o 12,9 percenta. V druhom okrese, kde je hlavným realitným ťahúňom Ružinov, zlacneli prenájmy 3-izbových bytov o viac ako 17 percent. Vo všetkých častiach Bratislavy analytici zaznamenali pokles nájomného v priemere o 7,4 percenta. Považujú to za prirodzený následok odchodu študentov a zahraničných pracovníkov, ale najmä prepadu turistov, pre ktorých sú byty na krátkodobý prenájom určené.

Prenájom 2-izbové byty
Zdroj: nehnutelnosti.sk
Prenájom 2-izbové byty

Byty ostávajú voľné dlhšie

„Už teraz vidíme, že na našom portáli sa objavilo viacero nehnuteľností na prenájom, ktoré slúžili na AirBnb a ich majitelia sa ich v súčasnej situácii rozhodli prenajať na klasický dlhodobý prenájom. Preto byty, ktoré nie sú dobre vybavené, príliš veľké alebo v menej dostupnej lokalite, môžu na trhu ostať aj niekoľko týždňov či mesiacov,“ hovoria analytici z Nehnuteľnosti.sk.

Prenájom 3-izbové byty
Zdroj: nehnutelnosti.sk
Prenájom 3-izbové byty

Nepriaznivá pandemická situácia v celej Európe podľa nich pravdepodobne pokles nájmov v Bratislave ešte zvýši.

V ostatných krajských mestách nastalo výraznejšie znižovanie nájmov len v silnejších priemyselných regiónoch, akými sú Košice, Žilina a Nitra. Tak napríklad v Žilinskom kraji cena klesla o viac ako 20 percent a v štvrtom košickom okrese, ktorý tvoria prevažne rekreačné lokality, o 18,2 percenta. Krajské mestá, v ktorých sa realitný trh vyvíja špecificky (Banská Bystrica, Prešov), tento trend takmer nezasiahol.

Roky riešená otázka

Finanční analytici už roky riešia otázku, či sa oplatí Slovákom viac prenájom alebo kúpa bytu na hypotéku. Úroky hypoték sú stále na minime, ceny bytov vo všetkých regiónoch však pomaly ale isto rastú. Analytici Nehnuteľnosti.sk tak pripravili vzorový príklad pre štandardný 2-izbový byt v jednotlivých krajských mestách.

Pri porovnaní splátok za prenájom a hypotéku je podľa nich potrebné brať do úvahy opatrenia Národnej banky Slovenska, podľa ktorých väčšina žiadateľov o úver na bývanie môže dostať len 80 percent z hodnoty nehnuteľnosti. Teda jedinec musí do celkovej ceny bytu doložiť 17 400 až 41-tisíc eur z vlastných úspor, alebo „pribrať“ spotrebný úver na zvyšok ceny.

Prenájom verzus hypotéka
Zdroj: nehnutelnosti.sk
Prenájom verzus hypotéka

Podľa prepočtov analytikov z Nehnuteľnosti.sk nastal v Bratislave výrazný rozdiel v prospech prenájmov. V súčasnosti v nich môžu nájomníci oproti hypotéke ušetriť 200 – 240 eur mesačne, čo znamená úsporu 2 400 až 2 900 eur za rok. Analytici však upozorňujú, že tento status môže platiť len pár mesiacov. „Pre tých, čo sa dnes nechcú viazať na nehnuteľnosť, je dnes prenájom v Bratislave veľmi výhodný. Vďaka nižším splátkam si môžu šetriť na budúce bývanie,“ hovoria odborníci.

Vlastné bývanie má výhody

V dlhodobom výhľade však ostáva podľa nich výhoda vlastného bývania nezmenená. Pri splácaní hypotéky totiž vlastník bytu vie, že platí za svoj súkromný priestor, ktorý bude ďalšie desaťročia využívať, môže si ho prerábať podľa svojich predstáv a po splatení bude jeho majetkom.

„Nehnuteľnosť je často jediný významnejší majetok, ktorým ľudia disponujú a podmienky na získanie hypotéky sa síce sprísňujú, ale stále sú veľmi priaznivé. V dlhodobom kontexte ostáva bývanie s hypotékou na Slovensku stále najvýhodnejšou voľbou,“ dodávajú analytici Nehnuteľnosti.sk.