Ceny domov v Británii vzrástli najvýraznejším tempom za viac než štyri roky, pričom priemerná hodnota domu prvýkrát prekročila 250-tisíc libier. Uviedli to koncom týždňa spoločnosť IHS Markit a najväčší britský poskytovateľ hypoték Halifax.

Ceny domov v Británii vzrástli za trojmesačné obdobie do konca októbra medziročne o 7,5 percenta. To je najvýraznejší rast od júna 2016. Za trojmesačné obdobie do konca septembra rast cien nehnuteľností dosiahol 7,3 percenta. Navyše, ako uviedol Russell Galley z Halifaxu, prvýkrát v britskej histórii prekonala priemerná cena domu 250-tisíc libier, keď v októbri dosiahla 250 547 libier (277 062 eur).

Administratívna budova NIVY TOWER od developerskej spoločnosti HB REAVIS.
Neprehliadnite

Koronakríza mení realitný trh smerom k udržateľnosti budov

Zvýšil sa najmä dopyt po priestrannejších domoch, k čomu prispela pandémia nového koronavírusu a väčší počet ľudí pracujúcich z domu. Podľa Galleyho však dôsledky pandémie na ekonomiku budú v nasledujúcom období tlačiť na ceny, čo sa môže výraznejšie prejaviť začiatkom roka 2021.

Už teraz sa v medzimesačnom porovnaní rast cien nehnuteľností spomaľuje. V októbri sa priemerná cena domov v krajine zvýšila iba o 0,3 percenta, čo je najslabší rast za štyri mesiace. V septembri dosiahol medzimesačný rast cien 1,5 percenta.