Po siedmich mesiacoch rastu zaznamenali ceny domov v Británii na začiatku tohto roka pokles. Uviedol to v piatok najväčší britský poskytovateľ hypoték Halifax. Údaje sú podobné, aké zverejnila začiatkom týždňa konkurenčná spoločnosť Nationwide Building Society.

Podľa údajov Halifaxu klesli ceny domov v Británii v januári v porovnaní s decembrom o 0,3 percenta po tom, ako v decembri stagnovali. Analytici oslovení agentúrou Reuters počítali s opačným vývojom, očakávali, že sa o 0,3 percenta zvýšia.

V medziročnom porovnaní sa ceny v januári zvýšili o 5,4 percenta. V porovnaní s vývojom v decembri tak spomalili tempo rastu, keď v poslednom mesiaci minulého roka rast dosiahol 6 percent. Zároveň to bol najslabší medziročný rast cien od augusta. ,,Sú to prvé signály, že pôvodný rozmach realitného trhu začína strácať na sile," uviedol šéf spoločnosti Halifax Russell Galley.

Čerešne Residence
Neprehliadnite

Developer plánuje časť Dúbravky zmeniť na novú mestskú štvrť s komunitnými dvormi

Ceny domov sa v medziročnom porovnaní prudko zvýšili najmä v novembri, vtedy bol rast najvyšší od roku 2016. Prispelo k tomu rozhodnutie ministerstva financií v lete minulého roka dočasne zvýšiť hranicu pre platbu dane pri kúpe nehnuteľnosti. Pôvodne sa daň z nákupu nehnuteľnosti platila od 125-tisíc libier (142 543 eur), pre koronakrízu ju však vláda posunula až na 500-tisíc libier.

Táto forma podpory však platí iba do 31. marca tohto roka a podľa Halifaxu v súčasnosti dohodnuté kontrakty na kúpu domu sa v mnohých prípadoch nepodarí dokončiť v takom krátkom období, aby túto podporu dokázali kupci využiť. Rovnaký dôvod pri svojich údajoch o poklese cien domov zverejnila začiatkom týždňa aj spoločnosť Nationwide Building Society. V prípade jej údajov išlo o prvý pokles cien od júna minulého roka.