Bývanie na mieru: áno či nie?
S rastúcimi nárokmi kupujúcich ide ruka v ruke aj snaha čo najviac si prispôsobiť bývanie svojim potrebám a vkusu. Najnáročnejšia klientela mieri do menších projektov, kde má developer oveľa väčší priestor na komunikáciu s kupujúcimi a prispôsobenie interiéru podľa individuálnych požiadaviek.
Vo veľkých projektoch vyššieho segmentu sú kupujúci nároční nielen na samotný byt. „Napríklad klienti Sky Parku sa viac zaujímajú o detaily v dispozíciách, o vstupné lobby, park alebo o riešenie fasády,“ hovorí M. Padych.
Kým v prípade radových rodinných domov počíta Penta s väčším rozsahom klientskych zmien, pri Sky Parku navrhnutom štúdiom Zahy Hadid ich výraznejšie obmedzuje. M. Padych to vysvetľuje objektívnym dôvodom udržania špecifických parametrov projektu, napríklad z dôvodu konceptu kvalitnej vzduchotechniky, chladenia alebo zvukovej izolácie medzi bytmi.
Sky Park Zdroj: Penta Investments
Aj ďalší developeri hovoria o tom, že klientské zmeny umožňujú v rôznej miere podľa charakteru projektu, ale detailným riešením dispozícií, materiálov a zariaďovacích predmetov úpravy minimalizujú. V projektoch sa počet bytov s klientskymi zmenami pohybuje od 10 až do 60 percent. Častejšie sú najmä príplatky za vyšší štandard materiálov a vybavenia.
Prefarbi si balkón
Opačný prístup razí ITB. Developerská odnož štúdia Architekti Šebo Lichý aktuálne spustila kampaň Buď náročný, v ktorej sa hlási k spoločenskej zodpovednosti za zveľaďovanie bývania v meste a chce šíriť osvetu, aby aj zákazníci boli nároční na prostredie, v ktorom žijú.
„Od Nového hája sa klienti stávajú aktívnou súčasťou aj pri vonkajšom vzhľade domu,“ hovorí I. Lichý. Petržalský projekt ocenený Cenou za architektúru CE.ZA.AR ako najlepší bytový dom roku 2015, umožnil ľuďom zmeniť umiestnenie a farebnosť balkóna či okna.
Na Slovensku považujú ľudia balkón za osobné vlastníctvo, s ktorým si môžu robiť, čo chcú. Vidno to aj na mnohých novostavbách, kde po nasťahovaní pribúdajú rôzne zásteny. Máme možnosť im to zakazovať, alebo to otočíme na výhodu a dáme klientom na výber možnosti dizajnu, vysvetľujú architekti z ITB.
Nový Háj Zdroj: Philip Darázs
Priznávajú, že je to mimoriadne náročné na perfektnú organizáciu manažmentu klientskych zmien a spolupráce so stavebnou firmou. Developer musí mať zaškolený tím ľudí, ktorí nastavia algoritmus klientskych zmien. Klient musí hneď pri podpise zmluvy vedieť, aké sú limity zmien a časový rámec.
„Projekty máme nastavené konštrukčne a dispozične tak, aby sme vedeli už počas predaja reagovať na to, aké požiadavky sa vyvíjajú,“ opisuje I. Lichý. Pri Novom háji tak prispôsobovali byty v druhom objekte podľa predaja prvého, kde si ich otestovali. Vieme si predstaviť, že veľa developerov sa do takýchto zmien vôbec nepúšťa, uzatvárajú Igor Lichý a Tomáš Šebo.
Ako dosiahnuť kvalitu
Nielen luxusnejšie, ale aj lacné projekty, ktoré neumožňujú výraznejšie klientské zmeny, môžu takúto požiadavku nahradiť možnosťou odovzdať holobyt. Nový majiteľ si ho potom môže dokončiť vo vlastnej réžii.
Klientské zmeny sú totiž pre developerov ďalšou komplikáciou v časoch stavebného boomu a s ním súvisiaceho nedostatku stavebných robotníkov, remeselníkov a rastúcich cien materiálov a prác. Výsledkom je často kolísavá kvalita detailov na stavbách, čo nezriedka konštatujeme aj v hodnoteniach projektov v Rande s realitou.
Podľa I. Lichého je cestou vybrať si kvalitného generálneho dodávateľa, ktorý má zvládnuté procesy manažovania, dobre nastavené interné procesy a potom si vie poradiť aj s klientskymi zmenami.
Slnečnice - výstavba Zdroj: Cresco Group
„Dodávatelia stavieb sa realizácii klientskych zmien nebránia, stále náročnejšie však je dohodnúť sa na podmienkach zmysluplných pre obe strany,“ opisuje aktuálnu situáciu Ladislav Hoffmann, riaditeľ výstavby v Cresco Group. Dodáva, že zo strany dodávateľov pociťujú tlak na uzatvorenie realizačnej projektovej dokumentácie v čo najkratšom termíne, čo pre klientov môže znamenať skrátenie lehôt na vykonanie klientskych zmien.
Niektorí developeri sa nedostatok kapacít rozhodli vyriešiť založením vlastnej stavebnej spoločnosti. „Situáciu sme podrobne analyzovali a prijali opatrenia, v súvislosti ktorých vznikla stavebná spoločnosť v našej skupine, ktorá má okrem našich zákaziek aj veľmi skúsených stavbárov a službu generálneho dodávateľa poskytuje i externým zákazníkom. Toto rozhodnutie nám v dnešnej komplikovanej situácii zjednodušuje prístup k stavebným kapacitám,“ hovorí P. Kavecký z Lucronu.
Poznámka: Týždenník TREND a portál TREND.sk sú súčasťou vydavateľstva News and Media Holding, ktoré patrí finančnej skupine Penta.