Na výber je najmä v Bratislave a Košiciach množstvo projektov. Ľudia, ktorí plánujú kúpu bytu, sledujú reklamy, informácie v médiách aj na sociálnych sieťach. Projekty majú naštudované z internetu a ak ich nejaký osloví, dohodnú si stretnutie s predajcom alebo navštívia predajné miesto často zriadené priamo pri stavbe projektu.
Záujemcov okrem ceny a lokality najviac zaujímajú dispozičné a technické riešenia, kvalita stavebného vyhotovenia, budúce náklady na bývanie, spôsob financovania a výška prvej platby, možnosti parkovania a dopravnej dostupnosti, ponuka služieb a vybavenosti v blízkosti a čoraz viac aj kvalita prostredia a reputácia developera. Pred podpisom zmluvy sa oveľa častejšie radia s právnikom.
Nielen byt, ale aj prostredie pre život
Na stretnutie prichádzajú ľudia lepšie pripravení ako pred pár rokmi a oveľa dôkladnejšie sa pýtajú, zhodujú sa viacerí zavedení rezidenční developeri, ktorých TREND Reality oslovili. „Keďže mnoho klientov už má reálnu skúsenosť s kúpou novostavby, ich záujem o informácie má oveľa širší záber,“ charakterizuje to Michal Pauer, riaditeľ predaja v Cresco Group, ktorá postavila za posledných päť rokov najviac bytov.
„Dnešný predajca musí disponovať informáciami najrôznejšieho druhu a projekt poznať skutočne do hĺbky,“ súhlasí aj Peter Kavecký, obchodný riaditeľ Lucron Development, trojky rebríčka TRENDU podľa počtu bytov za posledných päť rokov. Informácie z internetu a od predajcu si potom ľudia overujú aj u klientov aktuálneho či predchádzajúcich projektov, často aj cez sociálne siete.
Slnečnice - zóna Mesto - pohľad na park Zdroj: Cresco Group
„Ľudia by si mali definovať, aké je centrum ich záujmu a podľa toho vyberať svoje bývanie,“ radí Ivan Rolný, člen predstavenstva ITB Development. V praxi to vyzerá tak, že niektorí ľudia majú presne vymedzenú lokalitu a porovnávajú len projekty v jej rámci. Iní zas majú jasnú predstavu o štýle bývania a hľadajú vhodný projekt.
Keď už sa výber bytu zúži, vyhovuje cena, lokalita, developer, záujemcovia detailnejšie riešia aj technické parametre ako hrúbku stien, použité materiály či izolačné vlastnosti. „Čoraz viac sa klienti zameriavajú aj na celkový koncept projektu, teda napríklad riešenia verejných priestorov či kvalitnú architektúru,“ dodáva Michal Padych, riaditeľ pre rezidenčné projekty v Penta Investments.
Zvýšený záujem o prostredie v rámci projektu, ale aj v jeho okolí – zahustenie výstavby, hlučnosť, parkovanie, zeleň, napojenie na mestskú hromadnú dopravu, dostupnosť obchodov, lekárov, škôl, škôlok či detských krúžkov - zhŕňajú developeri pomenovaním kvalitné životné prostredie. Dôležité je najmä pre nastupujúcu generáciu Y, na čo reagujú viaceré nové projekty väčšieho rozsahu.