Na Strojárenskej ulici v centre Košíc prebieha búranie budovy, v ktorej sídlila do roku 2011 pobočka VÚB banky. Banková budova zo 70. rokov ustúpi projektu polyfunkčného komplexu s 360 bytmi. Búranie, ktoré sa týka aj vedľa stojaceho skeletu nedokončenej budovy geriatrie, by sa malo skončiť začiatkom mája. Výstavba sa však zrejme začne až o tri roky.

Projekt pripravuje spoločnosť CTR Košice Centrum, ktorá patrí pod českú CTR group. V troch bytových blokoch plánuje 360 jedno- až päťizbových bytov, obchodné priestory a podzemné garáže. Investor zvažuje, že časť z nich zostane na prenájom. Podobný model prevádzkuje v Prahe, v areáli Albertov Rental Apartments má 269 kompletne zariadených bytov na prenájom na dobu od šiestich mesiacov.

Ako pre TRENDreality.sk hovorí predseda predstavenstva košickej firmy Juraj Kalaš, spustenie výstavby závisí od pripravovaných projektov skupiny v Nemecku. CTR group začne stavať byty na prenájom v lukratívnej lokalite neďaleko zámku Zwinger v Drážďanoch a rozbieha aj ďalší projekt v Regensburgu. Až po nich prídu na rad Košice. Rozhodnutie by malo padnúť do dvoch mesiacov.

Byty namiesto banky v centre Košíc

V súčasnosti pripravuje investor projekt pre posudzovanie vplyvov na životné prostredie. Pôvodné plány musí hmotovo prispôsobiť, pretože v okolí vyrástla päťposchodová bytovka. Podľa územného plánu môže postaviť osempodlažné domy s ustúpeným najvyšším poschodím. Výstavba by sa mohla podľa J. Kalaša spustiť o dva a pol až tri roky. Investor ešte zvažuje, či zvolí výstavbu na etapy, alebo postaví všetky tri bytovky naraz. V druhom prípade by boli hotové v roku 2018.

Pod CTR group patrí aj košická spoločnosť VSH Development, ktorá prevádzkuje Business Centre Košice. Kancelársky komplex troch budov na Štúrovej ulici dokončený v decembri 2010 prenajíma plochu 18-tisíc štvorcových metrov.

Česká spoločnosť CTR group sa okrem nehnuteľností zaoberá aj výrobou stavebných hmôt a ich dopravou. Pôsobí v siedmich krajinách strednej Európy s centrálou v Prahe. V rámci developerskej činnosti realizovala 15 projektov – bytových domov, administratívnych budov a rekonštrukcií starších stavieb. Pripravuje aj prvý projekt v Bratislave, dom so 45 bytmi v Karlovej Vsi.

Vizualizácia – CTR group

View CTR Strojárenská in a larger map