Mnohí seniori z veľkých miest odišli počas pandémie na chatu alebo do rodičovského domu na vidieku. Tam žili dlhé mesiace a vrátili sa do bytov po jej upokojení. Ľudia v produktívnom veku využili svoju chatu ako miesto pobytu pre rodinu a home office, ak tam bolo kvalitné internetové pripojenie.
Dopyt po chatách je veľký, tvrdia realitní makléri. Napríklad v lokalitách v okresoch Pezinok v malokarpatskom regióne alebo Skalica pri hraničnej rieke Morava si však radšej majitelia nechávajú vhodné nehnuteľnosti „v rodine“.
Podľa prezidenta Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska (NARKS) Jána Palenčára ceny týchto nehnuteľností vzrástli po apríli 2020 doteraz priemerne o 30 percent. Výhodou je aj možnosť financovania kúpy z hypotekárneho úveru.
„Kupujúci sú predovšetkým obyvatelia miest, ktorý si vyberajú rekreačné nehnuteľnosti v dobrej dopravnej dostupnosti. V prípade nehnuteľností nachádzajúcich sa v atraktívnych lokalitách v blízkosti lyžiarskych stredísk, prípadne aquaparkov, je dopyt z celého Slovenska,“ povedal pre TREND. Na výber sú nehnuteľnosti od záhradných chatiek a dreveníc, cez apartmány až po stavby v exkluzívnych lokalitách od niekoľko desiatok tisíc eur v pôvodnom stave po takmer 200-tisíc eur, od kúpy až po prenájom.
Bratislavčania kupujú vo veľkom
Pri porovnaní množstva kupujúcich vedú Bratislavčania, ktorí kupujú aj lacné rodinné domy napríklad v okrese Levice. Veľký záujem majú okrem uvedených okresov Pezinok a Skalica tradične aj o horské oblasti Slovenska.
V pezinskej realitnej kancelárii Orin Real prezradili, že ich okrese sa chystá developerský projekt zameraný na rekreáciu. V skalickej realitnej kancelárii Grand Real uviedli, že záujem je o domy na myjavských kopaniciach, vinohrady s domčekom a Slováci kupujú aj nehnuteľnosti na moravskej strane hranice. Keď ľudia prídu na víkend, radi využijú každú turistickú ponuku. Vyberú sa napríklad na výlet loďou po Baťovom kanáli, kde mesto Skalica chce rozšíriť súčasný prístav.
Tradičným cieľom dovolenkárov sú horské oblasti Slovenska. Podľa realitnej kancelárie Residence Real z Liptovského Mikuláša je na Liptove veľký záujem o rekreačné chaty a apartmány a o nehnuteľnosti vôbec, vrátane pozemkov. Pomyselný rebríček vedú Demänovská dolina a Jasná, ale aj iné vzdialenejšie miesta. Záujem je najmä zo strany Slovákov – viac ako 90 percent – a Čechov. Poliakov je oproti minulým rokom zanedbateľné percento.
Takmer neznámy severovýchodný región
Prezident NARKS J. Palenčár uviedol, že priemerná cena chaty sa určuje veľmi ťažko, množstvo chát a chalúp sa ponúka ako rodinné domy a podobne. Priemerná cena domov využiteľných na rekreačné účely a nachádzajúcich sa mimo miest sa na Orave, Liptove, Kysuciach či Záhorí pohybuje na úrovni 58-tisíc eur. Na otázku, či záujemcovia objavili aj severovýchod Slovenska pri ukrajinských a poľských hraniciach, odpovedal, že kúpa rekreačných nehnuteľností tam začína byť zaujímavá aj pre obyvateľov iných regiónov. Trend sa bude stupňovať dobudovaním diaľničnej infraštruktúry.
Rekreačné nehnuteľnosti na juhu Slovenska sú obľúbené najmä vďaka termálnym kúpaliskám, rybníkom a rieke Dunaj počas letnej rodinnej dovolenky. Orava, Liptov, Kysuce, Vysoké a Nízke Tatry či Slovenský raj sú vhodné na celoročné aktivity, v lete na turistiku, v zime na lyžiarsky pobyt. Akvaparky v týchto lokalitách ponúkajú aj letné vyžitie.
Chaty a chalupy nemusia slúžiť majiteľovi len na oddych, ale aj ako zaujímavá investičná príležitosť. Tento segment na realitnom trhu postupne objavili investori a prinášajú ho rekreačné rezorty na severe, juhu i západe Slovenska.
Trend v Česku je podobný
Po prvej vlne epidémie koronavírusu vzrástol záujem o kúpu rekreačných nehnuteľností a stúpli ich ceny aj v susednej Českej republike. Podľa portálu e15.cz priniesol rok koronavírusovej pandémie u našich západných susedov zdraženie panelákovch bytov o pätinu, starších bytov v Prahe o 15 percent a o 25 percent sú drahšie chalupy v obľúbenom regióne Krkonôš. Spolu s Krkonošami patria medzi veľmi zaujímavé aj Vysočina, Šumava, Beskydy a Jeseníky.
Dopyt po chalupách v Česku trhá rekordy, samota pri lese stojí takmer 393-tisíc eur
Pre predstavu o cenách, podľa stránky reality.idnes.cz sa chata s 200 štvorcovými metrami a pozemkom 800 štvorcových metrov v krkonošskom Harrachove ponúka za 30 miliónov českých korún (necelých 1,2 milióna eur), rovnako ako len o málo väčšia chata v Špindlerovom mlyne.