Plánujem si zobrať hypotéku na kúpu bytu. Mám celkom slušný príjem, cca 1200 Eur mesačne. Obávam sa však, či budem schopný splácať úver aj o niekoľko rokov, lebo človek nikdy nevie, čo sa môže stať. Existuje taká hypotéka, pri ktorej si môžem počas doby splácania meniť výšku splátky alebo lehotu splatnosti, resp. prerušiť splácanie na istý čas?

Počas doby splácania sa v podstate dá meniť každá hypotéka. Avšak banka si zväčša naúčtuje poplatok podľa svojho sadzobníka. Každá zmena vás teda vyjde na desiatky eur. A samozrejme, každú zmenu musí banka schváliť, automaticky si úver nemôžete meniť.

Prerušenie splácania sa nazýva odklad splátok a tiež ho banka povoľuje na žiadosť. Zväčša sa tak stáva len v odôvodnených prípadoch, keď je klient prechodne v nepriaznivej situácii. Výška splátky sa mení len pri zmene úrokovej sadzby alebo pri zmene doby splatnosti.

Ak si napríklad hypotéku na začiatku vezmete na maximálnu dobu splácania, banka vám s veľkou pravdepodobnosťou nepovolí „natiahnuť“ splácanie na dlhšie. Splátky musíte mesačne platiť v rovnakej výške, nemôžete si ju meniť podľa svojej vôle, ako vám vyhovuje.

Na zabezpečenie splácania sa oplatí pouvažovať nad poistením úveru, prípadne životným poistením. Dojednať sa dá aj v banke, kde si budete vybavovať úver, prípadne navštívte poisťovne alebo poisťovacieho agenta. Poistenie úveru vás môže chrániť v prípade dlhodobej práceneschopnosti alebo aj straty zamestnania.

Autorka pracuje v spoločnosti Hypocentrum, a.s.