Cukor sa v trnavskej fabrike prestal vyrábať ešte v roku 2004. V minulosti pritom bola najväčšou v Uhorsku a neskôr v Československu. V rozvoji ju nezastavil ani masívny požiar na konci 19. storočia – naopak po roku 1900 a vybudovaní nových objektov zažila svoje najslávnejšie obdobie.

Obrovský areál vedľa historického centra už dlho čaká na svoje využitie. V posledných rokoch sa hovorilo o niekoľkých zámeroch, ale územie nemenilo svoju tvár. Sídli tu len zopár menších prevádzok a v areáli sa tiež nachádza niekoľko skladových priestorov.

Majiteľom celého objektu je spoločnosť United Industries známeho podnikateľa Eduarda Šeba, ktorý cukrovary skupoval aj v iných slovenských mestách. V minulosti podnikal aj s Jurajom Širokým, dnes sa venuje najmä biznisu s vínom.

Ako sa zmení 21 hektárov v strede Trnavy? Majiteľ areálu cukrovaru približuje plány

Zdroj: TREND Reality

Nutnosť postaviť kruhovú križovatku odpadla

Zóna Cukrovar sa ešte v roku 2007 zmenila z priemyselného územia na polyfunkciu, no projekt, ktorý počítal s výstavbou bytov, športovísk či kultúrnych zariadení, sa nerealizoval.

Mesto podmieňovalo výstavbu vybudovaním okolitej dopravnej infraštruktúry, vrátane veľkej kruhovej križovatky či napojenia na centrum, čo investorovi vzhľadom na očakávané vysoké náklady vrátane prekládky sietí nebolo po vôli.

Trnavská radnica vlani avizovala, že chystá zmenu územného plánu zóny. Tá napokon prešla vo februári tohto roka, nutnosť stavať najprv križovatku medzi ulicami Šrobárova, Trstínska, Terézie Vansovej a Hospodárska z plánu vypadla.

Ako sa zmení 21 hektárov v strede Trnavy? Majiteľ areálu cukrovaru približuje plány

Zdroj: TREND Reality

„Sme radi, že mesto zregulovalo územie po novom tak, aby sa v ňom dal realizovať akýkoľvek zámer. Nebolo férové, aby sme pred prvým štvorcovým metrom výstavby museli najprv investovať tri milióny do križovatky, ktorá s touto zónou nesúvisí. Svedčí o tom aj fakt, že za 10 rokov platnosti doterajšej nezmyselnej regulácie nebol v tomto území realizovaný žiadny investičný zámer, pričom ide o centrum krajského mesta,“ hovorí pre TREND Reality Martin Vinarčík zo spoločnosti United Industries.

Územie 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa