Rande s realitou - menu:

Hneď na začiatku Devína je náhla, ale dobre označená odbočka s logom projektu. Za protismernou zákrutou sa odhalí rad vilových domov. Prvá fáza Záhrad Devín je už dokončená a takmer úplne zabývaná. Priniesla 22 trojpodlažných domov so 66 bytmi.

V čase spustenia predaja na jeseň 2014 sa ceny pohybovali okolo 1 800 až 1 900 eur za štvorcový meter za holobyt s dvomi vonkajšími parkovacími miestami a pivnicou. Byt sa teda dal kúpiť od necelých dvestotisíc eur.

Ako nenarušiť charakter historického Devína

Záhrady Devín Zdroj: TREND Reality

Počiatočný pomalší rozbeh predaja sa podarilo prelomiť po roku. V rámci dňa otvorených dverí developer prezentoval projekt ako jeden z prvých na Slovensku aj prostredníctvom virtuálnej prechádzky po zariadenom byte s 3D okuliarmi.

Medzi ramenom a lesostepou

Od Devínskej cesty oddeľuje novú zónu zelený pás. Po obnovení prietoku v dunajskom ramene tesne pod cestou vraj nehrozia nálety komárov. Celé Záhrady Devín majú rozlohu 5,5 hektára, prvá fáza s dvadsiatkou domov zaberá hektár.

Nad ňou je v predaji 42 pozemkov určených na individuálnu výstavbu za ceny medzi 300 a 400 eurami za štvorcový meter, teda druhá fáza projektu. Dokončené sú nové ulice s osvetlením a na severozápadnom okraji pri lesostepi je už otvorený verejný park s lúčnou úpravou a detským ihriskom, ktoré tiež vybudoval developer Záhrad Devín.

Ako nenarušiť charakter historického Devína

Záhrady Devín - verejný park s detským ihriskom Zdroj: TREND Reality

Prvou etapou chcel Corwin nastaviť charakter lokality. Ďalšia výstavba však bude závisieť od vkusu a požiadaviek nových vlastníkov pozemkov, jediným obmedzením budú limity dané územným plánom. Vyššie nad projektom už vyrastajú aj rozsiahle sídla známych finančníkov a biznismenov.

Kocky a schody

Jednoduchá architektúra tesne susediacich kociek kombinuje bielu s tehličkovou (klinker) fasádou rôznych odtieňov a tmavé zábradlia, rámy a žalúzie. Domy sú ohradené plotmi na kamenných múroch. Zoradené sú vo dvoch radoch vo svahu. Autor návrhu architekt Vladimír Talaš spolupracoval s pamiatkarmi a do dizajnu začlenil ich požiadavky týkajúce sa farebnosti alebo využitia gabiónových múrov a klinkeru.

Ako nenarušiť charakter historického Devína

Záhrady Devín Zdroj: TREND Reality

Na každom podlaží je jeden byt, každý má samostatný vchod. Umiestnenie vo svahu má výhody aj nevýhody. Výhodou je, že byty na dvoch nižších podlažiach sú vždy z jednej strany na prízemí a majú vlastnú záhradku, pričom terasovitosť zvyšuje súkromie na pozemkoch. Prístup k dvom bytom však vedie po schodoch.

Prvé schody vedú od brány na terasu spoločnú pre dva susediace domy. Z nej je vstup do bytov v oboch domoch a do pivničných kobiek, ktoré sú sústredené v jednom priestore spolu pre všetky byty v každej vile. Z horného radu domov na Kamennej ulici idú schody nadol a je tam len vstup do spodného bytu. Obyvatelia vrchného bytu musia zdolať len interiérové schody.

Ako nenarušiť charakter historického Devína

Záhrady Devín - schodisko k vrchným bytom Zdroj: TREND Reality

V prípade vrchných bytov spodného radu domov na ulici Pri lesostepi musia zdolať dve schodiská. Vonkajšie aj interiérové schody sú pomerne úzke a strmé. Bývanie s výnimkou jedného bytu vo vile je teda pomerne bariérové.