Zmeny v územnom pláne hlavného mesta, fungujúca doprava aj otázka zahusťovania sú základné otázky, ktoré zaujímajú developerov. Prezentovali ich v utorok (28. 9.) počas realitnej konferencie TREND-u pod názvom Ako sa buduje nová Bratislava.

Trend konferencie: Reality a development - Ako sa buduje nová Bratislava
Neprehliadnite

Trend konferencia: Aj Vallo porozprával o tom, ako sa buduje nová Bratislava

Pre primátora Matúša Valla je základom, aby sa mesto správalo férovo k podnikateľom v developmente a boli stanovené jasné pravidlá pre všetkých. Cieľom jeho politiky, ktorú na konferencii prezentoval, je silné a sebavedomé mesto.

Dôležitosť nájomného bývania

Za veľmi dôležité považuje primátor realizáciu nájomného bývania aj preto, že Bratislava ako posledná nesplnila úlohu v náhradnom nájomnom bývaní pre ľudí z reštituovaných bytov. Na doplatenie rozdielu v nájomnom mesto ročne minie jeden milión eur.

Východisko z nedostatku nájomného bývanie vidí v jeho výstavbe. Časť z lokalít pre nájomné byty sú v urbanistickej štúdii o umiestnení nájomného bývania, ktorú minulý týždeň vzalo na vedomie mestské zastupiteľstvo. Metodika spolupráce s developermi určuje postup získania nájomných bytov, ktoré budú stáť na ich pozemkoch, do majetku mesta.

„V tejto jeseni by mala byť vyhlásená výzva pre developerov, ktorí sa chcú zapojiť do nájomného bývania,“ doplnila v neskoršej časti diskusie námestníčka primátora Lenka Antalová-Plavuchová. Mesto môže vstúpiť s developerom do projektu aj finančne.

Územný plán regiónu

Hlavné mesto pod vedením M. Valla má apetít sa viac angažovať v územnom plánovaní. Konkrétne v rozvoji Bratislavy v kontexte širšieho metropolitného regiónu.

Trend konferencie: Reality a development - Ako sa buduje nová Bratislava
Zdroj: Eva Fajčíková

„V novom stavebnom zákone prichádza možnosť, aby sme sa dohodli s Bratislavským samosprávnym krajom, aby Bratislava robila územné plánovanie celého regiónu,“ povedal primátor.

Balíky zmien v zastupiteľstve

Súčasne platný územný plán označujú developeri za rigidný, neaktuálny a málo flexibilný. V súvislosti so zmenami územného plánu uviedol, že majú schválené zmeny a doplnky 06.

Parkovisko na Röntgenovej ulici v Petržalke
Neprehliadnite

Parkovacia politika v Bratislave tak skoro nebude. Presúva sa na začiatok roka

„Na októbrovom mestskom zastupiteľstve budeme schvaľovať zmeny v územnom pláne 07. V tomto volebnom období chceme schváliť zmeny 08, ktoré vychádzajú z koncepcie o nájomnom bývaní. Zmeny 09 sú vybrané zmeny vo verejnom záujme a mestské časti ich definujú,“ avizoval M. Vallo s tým, že magistrát je pred dokončím urbanistickej štúdie o výškovej zonácii mesta.

Zahusťovanie ako riešenie?

Za citlivú tému považuje primátor pre Bratislavčanov zahusťovanie územia. Niekedy je, podľa neho, spôsobom, ako podporiť niektoré ukazovatele v ekonomike a životnom prostredí. Bratislava je však  kompaktné mesto s dobrými vzdialenosťami pre peších.

Radikálnejší názor predstavil výkonný riaditeľ developera Corwin Marián Hlavačka. Tvrdí, že zahusťovanie a parkovacie normy sú kľúčové témy pre rozvoj mesta. Presun obyvateľov do satelitovv okolí hlavného mesta , čo spôsobuje obojstranný tlak na dopravu sa dá ovplyvniť práve zahusťovaním.

Trend konferencie: Reality a development - Ako sa buduje nová Bratislava
Zdroj: Eva Fajčíková

Takýmto spôsobom je možné zdvojnásobiť počet obyvateľov. Výstavbe nových bytov a dopytu podľa neho nahrávajú aj nízke hypotekárne úroky. Zdôraznil, že v porovnaní s rakúskou Viedňou treba ukázať, že aj Bratislava je dobré miesto pre život aj na kúpu druhého bývania.

Výkonnému riaditeľovi JTRE Pavlovi Pelikánovi chýba v rozvoja mesta koncepcia električkových tratí a riešenie dopravnej situácie s kolobežkami, ktorá začína byť vážna. Bratislava má v centre stále priestor pre rozvoj a na to by mal reagovať flexibilnejšie územný plán.

Konferencia sa venovala územnému rozvoju, nájomnému bývaniu, využitiu potenciálu rieky Dunaj a udržateľnej výstavbe. Je druhým verejným podujatím TREND-u po epidémii koronavírusu.

Primaciálne námestie
Neprehliadnite

Štúdia Metropolitného inštitútu navrhuje v Bratislave vyše štyritisíc nájomných bytov