Dostupnosť bývania sa v súčasnosti naprieč Slovenskom sťažuje, môže za to sprísňovanie úverových podmienok zo strany Národnej banky Slovenska (NBS) a dlhoročný pokrízový výpadok novej výstavby.

Samosprávy riešia aj nedostatok nájomných bytov, v Nitre sa ich za posledných 20 rokov podľa údajov radnice postavilo iba 750. Krajské mesto pritom zvýšený nápor zažíva aj s príchodom investície automobilky Jaguar. 

Nové byty na Čermáni

Bývanie sa stáva nedostupným pre čoraz väčšiu skupinu obyvateľov, najmä pre mladých ľudí. Podľa štatistiky NBS sa v Nitre priemerná cena bývania zvýšila o vyše 60 percent.

Začiatkom roku 2016 bola priemerná cena nehnuteľností 551 eur za štvorcový meter, v treťom kvartáli vlaňajška už 888 eur. Reálne sa ceny najmä v nových projektoch pohybujú ešte vyššie. 

Výstavbu nájomného bývania si nitriansky primátor Marek Hattas dal ako jednu zo svojich priorít. Nedávno mesto schválilo zámer výstavby 220 bytov na Tehelnej ulici. Koncom minulého roka to odobrilo aj zastupiteľstvo. 

„Primátor Marek Hattas podpísal zmluvu na výstavbu 220 nájomných bytov na Tehelnej s firmou, ktorá vyhrala súťaž – stále je to však málo, preto si súčasné vedenie mesta dalo výstavbu nájomných bytov za jednu zo svojich priorít,“ uvádza pre TREND Reality hovorca mesta Tomáš Holúbek.

Nové nájomné bývanie vznikne na Čermáni na pozemku mesta, ktorý 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa