Na konci minulého mesiaca sa začali sťahovať nájomníci do bytového domu Via Verde (Zelená cesta) v Južnom Bronxe. Bronx je jediná z piatich newyorských častí, kde prevažuje hispánske obyvateľstvo – názov domu to pripomína. Projekt je dôležitou súčasťou plánu magistrátu skoncovať s minulosťou týchto končín, vzdialených od severného okraju Central Parku len štvrťhodinku cesty autom. Ešte na začiatku tisícročia patrili k najchudobnejším oblastiam Spojených štátov.

Newyorský ateliér Dattner Architects, známy ekologickými stavbami, ako Ústredná verejná knižnica v Bronxe (2006), a newyorská pobočka britských Grimshaw Architects navrhli dom s 222 bytmi ako komplex troch objektov. Na severnom okraji parcely stojí 20-poschodová budova, za ňou 6 až 13-poschodová s terasami a areál s dvoma vnútornými dvormi, kam ústia všetky vstupy, ohraničujú na východe nízke viladomy.

Zo záhrad na dvore sa dá až po siedme poschodie prechádzať strešnými záhradami. Je v nich skupinka jabloní, broskýň, viac ako dvadsať ihličnatých stromov, aj miesto vyhradené na pestovanie zeleniny. Záhrady vytvárajú promenádu, Zelenú cestu, najvyššia je orientovaná k fitnes.

Aj v Bronxe sa zelenie

Na vrcholku vežiaka miesto zvyčajných najdrahších duplexov zriadili spoločenskú miestnosť s terasou. V dome sú obchody a zdravotné stredisko, pobočka univerzitnej Montefiore Medical Center v Bronxe, ktorá patrí k najlepším nemocniciam v USA. Treba dodať, že byty vrátane najdrahších vo viladomoch sú v kategórii cenovo prístupných.

Aj v Bronxe sa zelenie

Projekt na dekontaminovanej priemyselnej parcele po železničnom depe a plynárni nazval starosta New Yorku Michael R. Bloomberg jedným z ekologicky najvýznamnejších v USA. Oproti štandardnému domu ušetrí takmer tretinu energie. Prispieva k tomu 66-kW systém solárnych panelov na bariérach terás.

Aj v Bronxe sa zelenie

V dome je 151 nájomných bytov pre skupiny s nízkym príjmom, o ktoré požiadalo okolo 7000 ľudí, podľa niektorých zdrojov až 7500, a prideľovali ich na základe žrebu. Zo 71 bytov vo viladomoch a v strednom objekte predali podľa údajov Združenia pre bytovú výstavbu mesta New York (NYCHDC) z polovice minulého mesiaca viac ako 80 percent, vypredané sú najdrahšie troj- a štvorizbové byty.

Aj v Bronxe sa zelenie

Via Verde považujú za príklad novej, kvalitnejšej generácie nájomných bytov. V roku 2006 sa magistrát v spolupráci s newyorskou organizáciou Amerického inštitútu architektov rozhodol vytvoriť v meste precedens a vypísať nasledujúci rok medzinárodnú súťaž na cenovo prístupný obytný dom. Zorganizoval ju Shaun Donovan, terajší minister výstavby a rozvoja miest.

Aj v Bronxe sa zelenie

Projekt realizovali v rámci iniciatívy starostu Bloomberga Priležitosť mestu NY, ktorú ohlásil v predchádzajúcom, druhom funkčnom období, v roku 2007. Cieľom je postaviť 165-tisíc cenovo prístupných bytov pre pol milióna obyvateľov do konca fiškálneho roka 2014, pričom na prostriedky vynaložené mestom má nadväzovať tri a pol násobok súkromných investícií.

Aj v Bronxe sa zelenie

Na výstavbu či rekonštrukciu vyše 130-tisíc bytov, z toho viac ako tretinu v Bronxe, investovali dosiaľ v piatich newyorských mestských obvodoch vyše 15,5 mld. eur. Podľa informácii NYCHDC projekt Via Verde za 79 mil. eur popri meste finančne podporil štát New York približne 10 miliónmi. Súkromným investorom bola najväčšia newyorská banka JPMorgan Chase.

Aj v Bronxe sa zelenie

Spoluautor projektu, londýnska Grimshaw Architects, s pobočkami v Melbourne, Sydney a New Yorku sú dvojnásobnými laureátmi Európskej ceny Kráľovského inštitútu britských architektov RIBA (r. 2006 za Galériu nadácie Caixa Galicia v La Coruña, r. 2008 za nádražie Amsterdam Bijlmer ArenA) a Lubetkinovej ceny RIBA (r. 2007 za nádražie Southern Cross v Melbourne).

Aj v Bronxe sa zelenie

Svetová architektúra prináša každý piatok architektonický skvost. Pozrite si všetky.

Foto - John Hill

Autor je spolupracovník TRENDreality.sk.