V polovici mája oficiálne dokončili obdivované a uznávané dielo, Vežu CCTV (China Central Television Tower) od Office of Metropolitan Architecture (OMA). Stojí pri križovatke triedy pomenovanej podľa bývalej brány v mestskom opevnení s Tretím cestným okruhom v štvrti s vyše tri a pol miliónom obyvateľov. Štvrť Chao yang, známa ako Čínsky Manhattan, leží východne od Palácového múzea, či Bývalého paláca, ako dnes volajú Zakázané mesto.

Na približne jeden a pol kilometrovom úseku Tretieho cestného okruhu je spolu s CCTV (234 m) päť zo šiestich najvyšších pekinských budov, na čele s 330-metrovou China World Trade Center III (2010) od Skidmore, Owings, Merrill.

Veža CCTV je prvým veľkým projektom OMA v Číne. Ateliér ju navrhol, ako uvádza, v podobe slučky, znázorňujúcej interkonektivitu. V budove z dvoch zvislých a štyroch vodorovných častí sú štúdiá, kancelárie a vysielacie zariadenia. Na deväťposchodovej základni v tvare písmena L stoja dve veže.

Mrakodrap CCTV ohli do slučky

V druhej polovici roka 2007, keď dokončovali ich konštrukciu, bol na dve 160-metrové vertikály naklonené k sebe v 6-stupňovom uhle úchvatný, trocha znepokojujúci pohľad. V spojovacom 75-metrovom, 9 až 13-poschodovom krídle sídli administratíva.

Mrakodrap CCTV ohli do slučky

V dolnej časti spojovacieho krídla je v podlahe sky deck, tri kruhové okná. Dá sa na ne postaviť, zažiť závrat zo 162-metrovej hĺbky a budú prístupné aj pre verejnosť. V Pekingu je aj klasická vyhliadková plošina na rovnomennej stavbe CCTV Tower (405 m, 1992), čo je televízna veža na vzdialenej opačnej strane štvrte Chao yang.

Mrakodrap CCTV ohli do slučky

Ponúka výhľad z výšky o niekoľko metrov väčšej, ako meria nová veža od OMA.
Sklená fasáda novej veže s plochou 110-tisíc m2, na ktorej použili tabule dlhé až päť a pol metra, znesie zaťaženie vetrom 6,75 kp/m. Cez Peking prebiehajú tri zlomové línie, tunajšie seizmické riziko označujú ako vysoké. Seizmickej odolnosti budovy sa projektanti venovali takmer celý rok 2004.

Mrakodrap CCTV ohli do slučky

Na replike budovy vysokej ako trojposchodový dom uloženej na hydraulickej plošine simulovali zemetrasenie. Niekoľko sto senzorov monitorovalo pohyby viac ako desaťtisíc oceľových nosníkov, výsledky zapracovali do projektu. Podľa nich skonštruovali aj systém nepravidelných diagonálnych oceľových podpôr viditeľných na fasáde.

Mrakodrap CCTV ohli do slučky

Časopis Time budovu CCTV zaradil medzi desať najnovších svetových architektonických skvostov, agentúra AFP ju v roku 2007 charakterizovala ako najradikálnejšiu administratívnu budovu na svete. Plochou 473 000 m2, čo je ekvivalent troch štandardných výškových budov, je v prvej tridsiatke najväčších stavieb na svete, po Pentagóne (610 tis m2) a sídle Chrysleru (492 tis.) je treťou najväčšou administratívnou budovou.

Mrakodrap CCTV ohli do slučky

Severne od CCTV navrhli OMA aj vedľajšie, z hľadiska plochy štvornásobne menšie Televízne kultúrne centrum (TVCC). V jeho nižšej časti má byť o. i. divadelná sála pre 1 500 ľudí, ktorá sa bude využívať aj ako štúdio, vo vyššej so 120-metrovým átriom zriadia hotel.

Mrakodrap CCTV ohli do slučky

Budova vyhorela vo februári roku 2009, tri mesiace pred oficiálnym otvorením pri ohňostroji k Lampiónovým slávnostiam. Priame ekonomické straty spôsobené požiarom vyčíslili na vyše 20 mil. eur. Poškodil stropy, strechu a plášť budovy, ale keďže oceľová konštrukcia ostala stabilná, v marci nasledujúceho roku prikročili k rekonštrukcii. Požiar oneskoril stavebné práce na väčšej budove – CCTV plánovali otvoriť v októbri 2009.

Údaje o nákladoch na výstavbu neboli zverejnené, denník The New York Times odhadol pôvodné náklady na výstavbu oboch budov na 850 mil. eur.

Svetová architektúra prináša každý piatok architektonický skvost. Pozrite si všetky.

Foto – OMA, OMA/Philippe Ruault, Iwan Baan

Autor je spolupracovník TRENDreality.sk.