Budúcnosť národnej kultúrnej pamiatky v havarijnom stave, Liečebného domu Machnáč v Trenčianskych Tepliciach, je aktuálne v rukách Okresného úradu v Trenčíne. Nezisková Spoločnosť Jaromíra Krejcara (SJK) informovala v pondelok (6. septembra) médiá, že v piatok (3. septembra) podala na úrad návrh na vyvlastnenie funkcionalistického liečebného domu v záujme ochrany a zachovania kultúrneho dedičstva.

Bude sa majiteľ brániť?

Vyvlastňovaný subjekt, spoločnosť Keorlen Trade, vlastník Machnáča, sa môže brániť, postúpiť vec súdu a celý proces môže trvať aj niekoľko rokov. Ak úrad odobrí návrh, Slovensko bude mať prvú vyvlastnenú národnú kultúrnu pamiatku. Vlastník dostal v máji ponuku od spoločnosti SJK na odkúpenie za 416-tisíc eur, k dohode však nedošlo.

 

Firma Keorlem Trade je registrovaná v Česku, spoločníkmi sú Slováci. Pretože do 90 dní od doručenia návrhu nepristúpila na ponuku, SJK reagovala podnetom na vyvlastnenie vo verejnom záujme.

Aj na zotavovni Machnáč v Trenčianskych Tepliciach uplatnil architekt Jaromír Krejcar aerodynamický tvar (1932).
Neprehliadnite

Vyše 400-tisíc eur. To je posledná ponuka za zanedbaný Machnáč v Trenčianskych Tepliciach

V roku 2020 Okresný súd v Trenčíne vyhovel spoločnej žiadosti rezortu kultúry a SJK a vydal neodkladné nariadenie, ktorým súčasnému majiteľovi zakázal nakladať s nehnuteľnosťou. Dôvodom bolo, aby majiteľ neprepísal budovu na schránkovú firmu.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa