Výstavba celoročnej lyžiarskej haly na Donovaloch mala mnoho odporcov, ktoré vyústili do petície i žaloby. Plány s jej výstavbou dostali nateraz stopku. Okresný úrad v Banskej Bystrici zrušil územné rozhodnutie a vec vrátil na nové rozhodnutie a prejednanie, informoval portál mybystrica.sme.sk

O hale Donovalley Resort v minulosti písal aj TREND. Hala má slúžiť na celoročné lyžovanie, snoubordovanie, plávanie, korčuľovanie a hokej. Súčasťou by mali byť aj reštaurácie a bary, hotel, oddychová zóna a konferenčné priestory, uvádza sa v zámere projektu. Hala by mala mať rozlohu 4,50 hektára a stáť 60 miliónov eur. Petíciu proti jej výstavbe podpísalo takmer 23-tisíc ľudí.

Obec Donovaly v okrese Banská Bystrica vydala rozhodnutie o umiestnení stavby letnej lyžiarskej haly Donovalley Resort.
Neprehliadnite

Donovaly: Obyvatelia sa odvolajú voči rozhodnutiu o umiestnení lyžiarskej haly

V prvej polovici tohto roka bola podaná aj žaloba. Jej dôvodom bol nesúlad so všeobecne záväzným nariadením (VZN) obce Donovaly s územným plánom, ktorý počíta s výstavbou haly. TASR o tom informoval hovorca Okresnej prokuratúry Banská Bystrica Ivan Vozár. Zmena územného plánu obce Donovaly nie je podľa prokuratúry v súlade s územným plánom Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK). Obec Donovaly v tom čase deklarovala, že stavba nemôže byť v rozpore s územným plánom BBSK, pretože územný plán obce je v súlade s územným plánom kraja, informovala agentúra TASR.

V petícii proti výstavbe haly signatári vyjadrili nesúhlas s takouto výstavbou. K vážnym zásahom bude podľa nich patriť výrub stromov, dopad na podzemné vody a zdroj pitnej vody, prehustenú dopravu na spojnici medzi Banskou Bystricou a Liptovom, ktorá je už dnes preťažená, či hluk z chladiarenských zariadení, dopĺňa mybystrica.sme.sk.

Donovalley Resort 01
Neprehliadnite

Na Donovaloch vyrastá rezort Donovalley

„Keďže na naše námietky do územného konania obec neprihliada a podklady podané na územné konanie majú vážne vecné nedostatky, v zákonnej lehote sa odvoláme,“ uviedol v polovici tohto roka jeden z iniciátorov petície proti výrubu lesa z dôvodu výstavby haly.

Podľa agentúry TASR, obyvatelia skonštatovali, že dodaná nebola ani environmentálna štúdia. Upozornili tiež na to, že v dotknutej oblasti realizuje Správa Národného parku Nízke Tatry prieskum výskytu chránených druhov. Našli tam rastliny, soldanelku karpatskú, ktorá rastie na rozhraní lesa a lúk, a kyjanôčku zelenú, ktorá je európsky významným druhom. Investor sa v tom čase vyjadril, že pripomienky zapracuje do projektu.