Súčasná stavebná legislatíva je veľmi častým dôvodom, prečo na Slovensko neprúdia zahraničné investície v takom rozsahu, ako by sme potrebovali.
Ako ďalej v reakcii na aktuálne parlamentom prerokovávaný stavebný zákon uviedol generálny sekretár Asociácie priemyselných zväzov a dopravy Andrej Lasz, vnímajú ju ako prekážku rýchleho a efektívneho rozvoja.
Nekonečné povoľovacie procesy
„Prichádzajúci noví investori so záujmom o výstavbu sa často stretávajú s nejasnosťami a zdržaním v povoľovacích procesoch. Zisťujú, že samotná realizácia fabriky môže trvať rok a pol až dva, ale nejasné povoľovacie procesy sa môžu predĺžiť na dva až desať rokov. V tom momente strácajú záujem o Slovensko," poukázal.
Nová stavebná legislatíva by pritom podľa asociácie mala riešiť práve tieto problémy.
„Po konzultáciách so štátom sme súhlasili s posunom účinnosti nového stavebného zákona na apríl 2025. Vnímame to ako potrebný krok, aby sa predišlo komplikáciám v obciach, ktoré by mohli vzniknúť v dôsledku neúplne pripravených podmienok pre jeho uplatňovanie. Naša požiadavka však bola, aby sa pripravená legislatíva nemenila ako taká, nakoľko povoľovacie procesy je potrebné významne zrýchliť," pokračoval Lasz.
Register zhotoviteľov a fikcia súhlasu
Asociácia žiadala, aby zostalo zachované znenie zákona, ktoré je podľa nej pripravené dobre, o čom svedčí fakt, že nový stavebný zákon získal jednoznačnú podporu celej tripartity. Pozitívne vníma napríklad zavedenie registra zhotoviteľov vyhradených stavieb.
Toto opatrenie podľa nej zabezpečí, že technologicky najťažšie a ekonomicky najdrahšie stavby budú realizovať len certifikovaní zhotovitelia, čo prispeje k zvyšovaniu štandardov v stavebníctve.
Medzi ďalšie kľúčové zlepšenia patrí aj fikcia súhlasu, ktorá znamená, že ak obec nevydá svoje stanovisko v stanovenej lehote, považuje sa to za jej súhlas.
„Je to veľmi dobré aj z pohľadu bežného občana, ktorý často musí čakať niekoľko rokov, kým dostane stavebné povolenie. Toto opatrenie môže mať pozitívny vplyv na rýchlosť schvaľovacích procesov, a teda aj na zjednodušenie výstavby," uzavrel Lasz.
V skrátenom konaní
O novele zákona o územnom plánovaní a stavebnom poriadku aktuálne rokuje Národná rada . Poslanci k tejto legislatívne schválili skrátené legislatívne konanie.
Zákon by mal byť účinný od 1. apríla 2025, pôvodne mal byť účinný od apríla tohto roka spolu zo zákonom o územnom plánovaní v rámci zavádzania schválenej stavebnej reformy.
Ministerstvo dopravy tvrdí, že ak by novela stavebného zákona neprešla, nastal by kolaps stavebných konaní.