Stavebná produkcia v júni sa udržala v pluse, zrýchlili sa stavebné práce na inžinierskych sieťach, naopak výstavba budov sa spomalila. Objem výkonov odvetvia v šiestom mesiaci roka dosiahol 614,8 milióna eur a medziročne vzrástol o 2,3 percenta.

Po zohľadnení sezónnych vplyvov produkcia v stavebníctve v porovnaní s májom klesla o 1,5 percenta.

Štatistický úrad o tom vo štvrtok informoval s tým, že júnový medziročný rast celkovej stavebnej produkcie pozitívne ovplyvnila rastúca nová výstavba a výraznejšie zvýšenie prác na inžinierskych stavbách. Negatívne na ňu vplýval najmä pokles domácej výstavby budov, klesli aj práce realizované v zahraničí.

Domáca produkcia

Viac ako 90 percent stavebnej produkcie realizovali stavebné firmy na území Slovenska. Rozhodujúca nová výstavba medziročne rástla druhý mesiac. Tempo jej rastu sa oproti máju výrazne zrýchlilo a v júni dosiahlo 9,1 percenta.

Podielovo menšie zložky domácej produkcie zostali i naďalej v medziročnom poklese. Stavebná produkcia za oblasť opráv a údržby sa znížila o 9,8 percenta a za najmenšiu oblasť ostatných prác o 6,3 percenta.

Práce na inžinierskych stavbách, vrátane ciest a diaľnic, rástli tretí mesiac v rade, v júni výrazne rýchlejšie, a to o viac ako štvrtinu.

Výkony v dominantnej výstavbe budov, ktorá je od marca v poklese, sa aj v prvom letnom mesiaci znížili o 6,7 percenta. Práce realizované v zahraničí sa tiež medziročne spomalili, a to o 4,4 percenta. Ich podiel na celkovej stavebnej produkcii bol deväť percent.

Rastúca domáca nová výstavba

Stavebná produkcia od januára do júna 2023 vytvorila objem takmer tri miliardy eur, v stálych cenách bola medziročne nižšia o 0,1 percenta. Objem stavebných prác v tuzemsku bol o 0,2 percenta vyšší ako za rovnaké obdobie roka 2022.

Hore ho ťahala najmä rastúca domáca nová výstavba, jej hodnota medziročne vzrástla o 4,8 percenta. Zaostávali opravy a údržba o 8,4 percenta a ostatné práce poklesli takmer o pätinu.

Práce na inžinierskych stavbách v prvom polroku medziročne vzrástli o 12 percenta, ale podielovo významnejšia výstavba budov sa znížila o 4,1 percenta. Objem stavebných prác v zahraničí bol v porovnaní s prvým polrokom minulého roka nižší o tri percentá.

Ďalšie dôležité správy

Image: 620532479, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia
Neprehliadnite

Novela Zákonníka práce vylamuje otvorené dvere. V stavebníctve rieši problém, ktorý už vyšumel