Slovenské stavebníctvo zaznamenalo v novembri 2024 mierny medziročný nárast produkcie o 0,9 percenta. Tento pozitívny výsledok podporil najmä dynamický rast zahraničných objednávok o 18,7 percenta a zlepšenie vo vybraných segmentoch domácej produkcie. Celková hodnota stavebnej produkcie za tento mesiac dosiahla 827,5 milióna eur, čo predstavuje medzimesačný nárast o 5,4 percenta.
Oživenie po dlhodobom poklese
Rok 2024 bol pre stavebníctvo náročný, pričom tržby za vlastné výkony a tovar v odvetví stavebníctva medziročne klesli až o 6,4 percenta. Novembrové výsledky však priniesli podľa dát Štatistického úradu SR čiastočný optimizmus, keďže stavebné podniky dosiahli po šiestich mesiacoch poklesu medziročne porovnateľný výkon.
Vlaňajšie novembrové zlepšenie bolo poháňané viacerými faktormi. „Pod lepší výsledok sa podpísala vyššia produkcia v zahraničí a dynamický rast najmenšej zložky domácej produkcie – ostatných prác,“ uviedla hovorkyňa ŠÚ SR Jana Morháčová s tým, že význam zahraničných objednávok pre slovenské stavebníctvo rastie. V novembri 2024 tvorila zahraničná produkcia viac ako desať percent z celkového výkonu odvetvia, čo je najvyšší podiel za posledné roky. „Produkcia realizovaná v zahraničí bola medziročne vyššia o 18,7 percenta.“
Dynamický rast zahraničnej produkcie zdôrazňuje aj analytik 365.bank Tomáš Boháček. „Domáce firmy malej a strednej veľkosti naďalej využívajú svižnejšiu výstavbu v Českej republike a v Poľsku, ktorá dopytuje dodávateľské práce a najmä nedostatkovú pracovnú silu. Týka sa to ako bytovej výstavby, tak štátnych projektov.“
Domáca produkcia čelí prekážkam
Napriek celkovému novembrovému rastu sa dominantné segmenty domácej produkcie stále nachádzajú v mínuse. Významné zložky ako nová výstavba (mínus 2,3 percenta) a opravy a údržba (mínus 2,5 percenta) pokračujú v poklese, i keď tempo spomalenia bolo najnižšie za minulý rok. „Pri týchto dvoch zložkách sme zaznamenali historicky najnižší mesačný pokles od začiatku roka, čo je miernym pozitívom,“ dodala J. Morháčová.
Zaujímavý vývoj nastal v kategórii ostatných prác, ktorá zaznamenala takmer tretinový rast, hoci ide len o podielovo malý segment domácej produkcie. Významnejšia zložka – výstavba budov – medziročne stúpla o 7,6 percenta, čím kompenzovala pokles na inžinierskych stavbách, kde výkony klesli o 11 percent.
Napriek pozitívnym signálom upozorňuje analytik na riziká spojené s externými faktormi. „Zvyšovanie cien vstupov a vyššia DPH môžu negatívne ovplyvniť konkurencieschopnosť slovenských firiem. Tieto faktory môžu viesť k zvýšeniu nákladov na stavebné materiály, čo môže motivovať firmy i spotrebiteľov k nákupom v okolitých krajinách,“ uviedol T. Boháček.
Jeden z najslabších rokov
Za prvých jedenásť mesiacov roku 2024 dosiahla celková hodnota stavebnej produkcie 6,7 miliardy eur, čo znamená medziročný pokles o 5,9 percenta. Pokles zaznamenali všetky kľúčové segmenty domácej produkcie. Nová výstavba klesla o 7,7 percenta, opravy a údržba o 3,5 percenta. Výstavba budov poklesla o 3,2 percenta, pričom práce na inžinierskych stavbách, vrátane výstavby diaľnic, klesli až o 12,8 percenta.
„Súhrnné údaje za rok 2024 radia stavebnú sezónu k štyrom najslabším od roku 2012,“ zdôrazňuje T. Boháček. „Hoci zahraničné objednávky prinášajú určité oživenie, domáce firmy čelia tlaku vysokých nákladov a neistého ekonomického prostredia,“ dopĺňa odborník.
Vyhliadky na rok 2025 sú zmiešané. Analytici predpokladajú, že domáce stavebníctvo by mohlo profitovať z aktívnejšej štátnej výstavby a pokračujúcej obnovy infraštruktúrnych projektov v susedných krajinách. No vplyv inflácie a vysokých cien vstupov môže ďalej brzdiť rast sektora.
„Základným výhľadom pre tento rok je stagnácia stavebnej produkcie, pričom pozitívne efekty nižších úrokových sadzieb budú pravdepodobne oslabené všeobecným rastom nákladov,“ upozorňuje T. Boháček.