Na novú rozhľadňu Korunka mohli dnes (29. máj)prvýkrát vystúpiť ľudia pri obci Černolice pri Prahe na kopci Červená hlina. Chladnejšie počasie a krátky dážď práve v čase slávnostného otvorenia o 13:00 hod. dnes neodradila asi 200 návštevníkov. Hore chodili kvôli bezpečnosti v skupinkách po 15 ľuďoch. Napriek horšiemu počasiu videli z vyhliadkovej plošiny vo výške 20 metrov Prahu ako na dlani a vysielač Cukrák. Pri dobrej viditeľnosti je z rozhľadne vidieť aj Říp, Krkonoše a Šumava.

Padajúci dojem

Stavba 30 metrov vysokej rozhľadne tvaru rotačného hyperboloidu s naklonenou osou, ktorá pôsobí padajúcim dojmom, začala v roku 2019. Príprava zabrala takmer šesť rokov, problém bol navrhnutý tvar aj prístup na pozemok a nárast pôvodne odhadovanej ceny. Náklady vo výške 10,5 milióna zaplatil poskytovateľ internetu, spoločnosť Eurosignal, ktorá rozhľadňu využije ako vysielač pre Dobřichovice a ďalšie obce.

,,Chceli sme, aby les realizáciou stavby aj stavbou samotnou netrpel. Architekt použil efekt šikmej veže, lebo nikde inde veľmi vidieť nie je. Hyperboloid sám o sebe je elegantný, jeho naklonenie z neho robí tvar ešte elegantnejší pripomínajúci ženskú postavu," povedala ČTK projektantka architektonických častí rozhľadne Jana Kačenová.

Černolice plánovali rozhľadňu, ktorá má zvýšiť návštevnosť, niekoľko rokov. Neďaleko vedie turistický chodník, na ktorý by mala byť zakreslená odbočka k rozhľadni. ,,Prv sme si mysleli, že rozhľadňa v lese nikoho zaujímať nebude. Počas výstavby sme boli prekvapení, aký záujem o ňu je a koľko ľudí sa chodí pozerať, ako stavba pokračuje," uviedla Kačenová. Neobvyklá stavba je viditeľná z údolia rieky Berounky, ktoré turisti obvykle využívajú ako výletný štart. Cesta z vlakovej zastávky v Dobrichoviciach na rozhľadňu je dlhá zhruba 3,5 kilometra.

Šikmá veža

Tvar rotačného hyperboloidu s naklonením osi o 7,5 stupňa pôsobí dojmom šikmej veže. Sklon má aj betónová konštrukcia a zastrešenie. Točité schodisko na zvislom stĺpe chráni nerezová sieť. Stavbu podľa Kačenovej komplikoval najmä zlý prístup na pozemok. Najväčší diel rozhľadne mohol mať dĺžku maximálne šesť metrov. Robotníci dokončili montáž hlavnej časti konštrukcie vlani v októbri.

„Na stavenisku bojovali s malým priestorom okolo stavby a výškou nad terénom. K dispozícii mali žeriav a jednu montážnu plošinu. Dielňa je na rovine, tu boli nad kopcom a krajina okolo padala dole a pocitovo boli vyššie, než na teréne pri dielni. Tiež oveľa viac fúkalo," doplnila Kačenová.

Rozhľadňa, na ktorú vedie 118 schodov, bude prístupná od marca do novembra. Kopec Červená hlina stojí vo výške 467 metrov na morom. O názve rozhľadne rozhodli miestni podľa vrchnej časti stavby, ktorá vyzerá ako koruna.