Architekt Peter Beňuška (70) je rodený Bratislavčan. Pracoval na bratislavskom magistráte ako viceprimátor a hlavný architekt (1990 –1994). V roku 2002 kandidoval na primátora hlavného mesta. Založil ateliér Beňuška Topinka Architekti. Bol podpredsedom Slovenskej komory architektov. V rokoch 2016 až 2020 bol prvým hlavným architektom Európskej komisie. V súčasnosti je pendelerom medzi Bratislavou a Bruselom.

V súčasnosti ste na Slovensku ambasádorom iniciatívy Európskej komisie pod názvom Nový európsky Bauhaus. Čo je jeho podstatou?

Vyhlásila ju predsedníčka Ursula von der Leyenová v roku 2020. Prvé európske konferencie začali v tomto roku. Jednoducho povedané, má sa stavať krásne, udržateľne a inkluzívne. Čo to presne bude, sa konkretizuje, uskutočnilo sa veľa konferencií.

Slovenské konferencie venované tejto iniciatíve boli v apríli a máji. Bola vyhlásená súťaž o cenu Nového európskeho Bauhausu (NEB), termín prihlášok bol do konca mája. V porote boli oficiálni partneri Nového európskeho Bauhausu, vrátane občianskeho združenia Manifest 2020.sk

Zaujala iniciatíva zahraničie?

Na jednej z konferencií vystúpil napríklad aj bývalý primátor amerického New Yorku Michael Bloomberg a hovoril o rozvoji svojho mesta.

Bauhaus bola škola dizajnu a architektúry od nemeckého architekta Waltera Gropiusa z počiatku 20. storočia. Aký chce byť Nový európsky Bauhaus?

Mohol by zanechať stopu v modernej architektúre ako pôvodný Bauhaus. V europarlamente vznikla skupina poslancov, ktorá sa nazvala priatelia Nového európskeho Bauhausu. Prednášal som im o tom aj ja. Má to perspektívu.

Pôvodne mala byť jedna cena a potom sa, aj na môj podnet, ich počet rozšíril na desať pre zrealizované projekty a desať pre idey a nápady od mladých ľudí do 30 rokov. Je to aj o vzdelávaní a sociálnej inklúzii, nielen o architektúre a dizajne.

Boli prihlásené projekty zo Slovenska?

Neviem zatiaľ odpovedať, zrealizovaných projektov bolo asi 1 200 a nových ideí asi 800.

Ako porotca som videl a hodnotil niektoré pridelené projekty a tie neboli slovenské. Myslím si, že sú prihlásené aj zo Slovenska, napríklad aktivita Novej Cvernovky v Bratislave. Oficiálnym partnerom Nového európskeho Bauhausu je aj Slovenské centrum dizajnu, nielen Manifest 2020, kde som čestným členom.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa