O návrhoch zákonov o výstavbe a územnom plánovaní sa viedla v roku 2021 intenzívna diskusia a prešli až cey dve kolá  medzirezortného pripomienkového konania.  Poslanci Národnej rady SR (NR SR) oba  návrhy posunuli na rokovaní 15. februára do druhého čítania. O tom, čo nové prinášajú do praxe po 46 rokoch platného stavebného zákona hovorí podpredseda vlády SR pre legislatívu a strategické plánovanie Štefan Holý.  Zástancovia aj odporcovia sa zhodujú , že stavebnú legislatívu treba zmeniť.

V NR SR sú vládne návrhy zákonov o výstavbe a územnom plánovaní z dielne vášho úradu. Čo bolo najťažšie pri ich príprave?

Prvýkrát sme legislatívnu zmenu postavili na diagrame procesov. Keď sme urobili procesný rozbor súčasného stavebného zákona, prišli sme na to, že je tam zhruba 84 procesov, ktoré sú vzájomne neprepojené, nezosúladené. Nanovo sme ich usporiadali pri zachovaní všetkých smerníc a medzinárodných záväzkov.

Z 84 procesov sme urobili 13, ktoré na seba logicky nadväzujú. To je základná zmena. O nej bola intenzívna debata, točila sa okolo zmeny procesnej mapy. Aplikačno-technický charakter je spôsobilý na digitalizáciu a postupnú automatizáciu, čo je najzásadnejšia koncepčná zmena z hľadiska podnikateľov.

V parlamente v prvom čítaní svojím spôsobom odznelo stanovisko Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS), ktoré kritizuje tieto vládne návrhy. Ste pripravený rokovať o prípadných zmenách?

Ja som bol pripravený rokovať so ZMOS-om od začiatku. Ich postoj bol skôr odmietavý. Keď dostali pozvánku, ich odpoveďou bola nie práve konštruktívna tlačová správa, nevedeli sme sa s nimi spojiť. V lete 2021 postoj zmenili, začali debatovať konštruktívne. Združenie dalomnožstvo pripomienok. Z nich boli mnohé akceptované, čo v debate akoby zaniká.

Prišli s inštitútom správnej dohody, čo jedobrá vec, veľmi radi to akceptujeme. To bol nápad Martina Chrena, starostu Bratislavy-Ružinov. . Ale má ďalšie návrhy, ktoré v podobe, v ktorej ich presadzuje, nie sú akceptovateľné pre zvyšok účastníkov. Treba si uvedomiť, že nepíšeme zákon pre ZMOS alebo Ružinov. Stavebný zákon je pre celú republiku a musí pokrývať celé spektrum spoločenských vzťahov.

Pri všetkej úcte k dobrým vzťahom, ktoré s ním mám, debata začína skôr pripomínať jeho volebnú kampaň. V parlamente ( 9. februára) v rozprave k prvému čítaniu som povedal, že si rád s nimi sadnem. Absolvoval som stovky stretnutí, nevyhýbal som sa im, aj keď témy neboli príjemné. ZMOS, ako každý iný, má otvorené dvere na rokovanie, ale musí si uvedomiť, že požiadavky, ktoré kladie, nekladie mne. Musím ich prerokovať s rezortmi. Sú členovia tripartity, ktorí majú opačný názor ako ZMOS. Zastávam úlohu mediátora, ktorý to uchopí.

Inštitút urbánneho rozvoja sa v decembri 2021 pýtal, kde sú návrhy stavebnej legislatívy, keď v októbri prešli Hospodárskou a sociálnou radou. V rámci toho, aby proces prijímania tejto legislatívy bol rýchlejší a flexibilnejší.

Všetci by sme boli radi, keby bol rýchlejší. Vyústením odbornej diskusie bola debata tripartity, kde sme získali sedem z osem hlasov, okrem ZMOS-u. Aj odborári boli za, čo ma milo prekvapilo. Potom nastupuje rovina politická, kde to trvá dlhšie. Cieľ, tedajanuárový termín na predloženie do parlamentu, aby sme boli na februárovej schôdzi, sme splnili.

Získali ste jednohlasnú podporu vlády napriek kritickým hlasom z koaličného tábora.

Vnímam veľkú podporu zo strany vedenia koaličných partnerov - premiéra Eduarda Hegera, predsedu OľaNO Igora Matoviča, podporu od ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS). Minister hospodárstva ju artikuloval aj na Hospodárskej a sociálnej rade. Minister financií so mnou absolvoval na úrovni poslaneckého klubu OľaNO niekoľko stretnutí, rovnako aj pán premiér. V druhom čítaní sa budú riešiť technické detaily, sú aj politické priority jednotlivých poslancov.

Prijatie zákona o výstavbe a územnom plánovaní si vyžiada následnú zmenu ďalšej legislatívy. Máte pripravené cestovnú mapu, čo bude prvé?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa