Vládny návrh zákona o výstavbe je od januára v parlamente a čaká na svoj politický osud. Je jednou z dvoch častí, na ktoré je rozdelený starý stavebný zákon. Ten schválili ešte v roku 1976 a dočkal sa desiatok novelizácií.

Digitalizácia a elektronizácia má dať výstavbe a územnému plánovaniu moderný rozmer a zrýchliť konanie. Veľmi dôležitou zmenou je, že doručovanie vo výstavbe sa má po schválení uskutočňovať elektronicky podľa zákona o e-Governmente. Zmena procesov v stavebnom konaní však mení napríklad kompetencie obcí v území aj výkon štátnej moci. Tie sa s tým ťažko vyrovnávajú a hlasno tvrdia, že zákon je v prospech developerov.

V analýze vplyvov na rozpočet verejnej správy sa uvádza, že skrátenie povoľovacieho procesu umožní skoršiu realizáciu verejných investícií a aj úsporu na cenách stavebnej produkcie. Zrýchlenie má priniesť aj rýchlejšie zdanenie stavieb – daň z príjmu, daň z pridanej hodnoty a dane z nehnuteľností – aj rast objemu výstavby.

Je predpoklad, že ak zjednodušenie a skrátenie konaní povedie k rastu stavebnej produkcie len o 5 percent, bude to znamenať nárast z 5,07 miliardy eur na 5,32 miliardy eur. Z nárastu získa štát viac ako 50 miliónov eur na dani z pridanej hodnoty, samosprávy dlhodobý príjem z dane z nehnuteľností.

Rýchlejšie schvaľovanie projektov

Na prípravu zákonov sa podujalo koaličné hnutie Sme rodina, ktoré má v zákonodarnom zbore ešte ďalší zákon – o nájomnom bývaní. Zákon o výstavbe je z dielne podpredsedu vlády Štefana Holého (Sme rodina) a ministra dopravy a výstavby Andreja Doležala (nominant Sme rodina). Druhou časťou je vládny zákon o územnom plánovaní, tiež predložený do parlamentu. Stavebné zákony vláda schválila 12. januára s pripomienkami a posunula ich do Národnej rady SR.

Podľa vicepremiéra pre legislatívu Štefana Holého je to míľnik pri ďalšom posudzovaní stavebnej legislatívy. „Táto legislatíva prináša definitívny koniec čiernych stavieb a rýchlejší proces schvaľovania nových stavebných projektov, zámerov pre obyvateľov,“ uviedol. Pokračoval, že zásadnou zmenou je redukcia nadbytočných procesov, odstraňujú sa mnohé duplicity vo vyjadrovaní sa aj územné konanie.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa