Minister financií, bývalý premiér a súčasne predseda vládnej strany OľaNO Igor Matovič sa rozhodol vstúpiť do sveta developerov a realitného biznisu ako veľmi obyčajný človek. Správy o výsledkoch štúdie realizovateľnosti Národného kultúrneho a kongresového centra (NKKC) v Bratislave komentoval v stredu v skratke na sociálnej sieti slovami: „Utrite si zobáky, zbytočne ste nadprácu robili“.

V preklade to znamená, že Občianske združenie NKKC nedostane peniaze a urobilo nadprácu v prospech niekoho. Zo statusu vyplýva, že údajne by to mal byť developer Immocap, ktorý chce stavať projekt Nový Istropolis na mieste bývalého Domu odborov Istropolis.

 

Status ministra financií Igora Matoviča
Zdroj: Facebook
Status ministra financií Igora Matoviča

To sú vážne slová, ktoré treba konfrontovať s výsledkami štúdie. Podieľali sa nej aj zástupcovia renomovaných konzultačných spoločností Ernst & Young a Jones Lang LaSalle a ďalší odborníci. Občianske združenie chce rokovať s vládou o 300-stranovom dokumente s konkrétnymi číslami a je otvorené debate o projekte s predpokladanými nákladmi vyše 100 miliónov eur s DPH.

Približne dve tretiny z nich by mal hradiť štát. Nie je to málo a treba rokovať, hoci tvrdo, keď bude treba. Aj preto, že vláda zaviazala na vypracovanie štúdie občianske združenie, na čo asi súčasný minister financií zabudol.

Čaká sa na reakciu zo strany vlády. Developeri ani občianske združenie predsa nebudú konať podľa statusov na sociálnej sieti, nech ich napíše ktokoľvek.

Od augusta sa štúdiou zaoberal Útvar hodnoty za peniaze z Ministerstva financií SR. Občianske združenie si ju nevymyslelo z dlhej chvíle za notebookom. Vláda, či pôjde do rokovaní, posunie vpred alebo zastaví projekt NKKC, urobí vždy rozhodnutia odborné a zároveň politické.

Kongresovým centrom sa zaoberá už tretí slovenský kabinet od roku 2020 a je na čase sa postaviť k téme celoštátneho kultúrneho a kongresového stánku čelom a nie sa krútiť dookola.

Nemenej podnetná je aj ďalšia časť statusu ministra financií. „A ak raz nejaké centrum bude, tak jeho výber bude robiť cez transparentnú verejnú súťaž štát a žiaden záujemca sa okolo komisie ani len nešuchne“. Dva roky nik nebránil vládam Igora Matoviča ani Edurda Hegera ukončiť spoluprácu s občianskym združením a začať vlastný výber projektu, developera a pozemku zo strany štátu. 

Žijeme v trhovej ekonomike, konkurencia je vítaná, developeri sú zvyknutí. Ak chce štát sám vyberať, nech sa začne s prípravami teraz a dovedie ich do konca, nie "ak raz". Takýchto "ak raz" si Slovensko a Bratislava užili už dosť.

V stávke je budúcnosť kongresového turizmu na Slovensku. Má priniesť nové pracovné miesta a eurá od zahraničných návštevníkov do pokladnice štátu, hlavného mesta a regiónu. Zatiaľ peniaze z kongresového z turizmu tečú dolu Dunajom bez toho, že by ich v Bratislave zastavili.