Vysokoškolské internáty na ulici Prokopa Veľkého a na Hroboňovej ulici v kopcovitom teréne Horského parku v hlavnom meste Slovenska patria ku stavbám, na ktorú majú tisíce študentov a študentiek ekonómie vlastné spomienky.

Študentský domov na Prokopa Veľkého je v prevádzke od roku 1945, má sedem blokov a veľmi dlho čakal na modernizáciu a rekonštrukciu. V súčasnosti realizuje Ekonomická univerzita v Bratislave už siedmu záverečnú etapu jeho obnovy, ktorá sa začala v apríli 2019 a termín ukončenia je september tohto roka.

Rekonštrukcia takmer 80-ročného študentského domova v Bratislave sa začala v roku 2005 a trvala 16 rokov. Obnova starého tehlového internátu so 628 lôžkami je v slovenských podmienkach beh na maratónskej trati. V roku 2005 sa začal rekonštrukciou bloku E a pokračuje v dvoj- až trojročných periódach, podľa množstva pridelených financií zo strany rezortu školstva.

Každá etapa si vyžiadala náklady približne milión eur. Keďže ide o chránenú budovu, škola konzultovala práce s Pamiatkovým úradom SR a internát nemá zateplenú fasádu. Teplotné pomery v ňom sú však vďaka použitej tehle a okoliu so zeleňou príjemné.

Obnova internátov - Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR
  • Pre verejné vysoké školy poskytlo v rokoch 2018 až 2020 na rekonštrukcie, obnovu a odstraňovanie havárií v študentských domovoch spolu 50 miliónov eur
  • V roku 2021 bolo na rekonštrukcie vysokoškolských internátov zo sedem miliónov eur pre verejné vysoké školy poskytnutých 800-tisíc eur Z toho pre študentské domovy v Bratislave 250-tisíc eur
  • V Pláne obnovy a odolnosti je pre verejné vysoké školy v rámci Zvýšenia výkonnosti slovenských vysokých škôl vyčlenených viac ako 200 miliónov eur.

PRAMEŇ: MŠVVaŠ SR

Pandémia koronovírusu sa nepriaznivo prejavila na rozpočte Ekonomickej univerzity, keď prišla za rok a pol o príjmy za ubytovanie v internátoch, ktoré mohla reinvestovať do opráv. Počas krízového obdobia boli jej internáty v Bratislave a jeden v Košiciach obsadené len minimálne, a to zahraničnými študentami.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa