Do krajinársko-architektonickej súťaže vypísanej magistrátom sa zapojilo 14 tímov, ktoré predstavili svoje riešenia malého námestia v Starom meste. Víťazom sa stal bratislavský ateliér Totalstudio.

Porotu podľa vydanej správy najviac presvedčilo, že víťazný návrh odpovedá na výzvy zadania – nachádza správnu mieru civilnosti pri exkluzivite materiálov a vyhotovení, dobre reaguje na technické limity územia.

Návrh člení priestor jednoduchou, bielo lakovanou oceľovou konštrukciou, ktorá postupne zarastie zeleňou, a ponesie osvetlenie alebo zavesené atrakcie. Za silné stránky návrhu porota považuje elementárnu, čitateľnú geometriu, civilnosť intervencie v danom prostredí a rovnováhu urbánnych a prírodných elementov.

Viac ako 1 200 názorov Bratislavčanov

Súťaž na riešenie Komenského námestia vypísalo Hlavné mesto Bratislava spolu s Metropolitným inštitútom Bratislavy (MIB) a Generálnym investorom Bratislavy (GIB) na jar tohto roka. Zadanie vychádzalo okrem stavebno-technických podmienok aj z názorov a potrieb obyvateľov, ktorí sa na výzvu zapojili do celého procesu.

Celkovo od nich prišlo vyše 1 200 odpovedí na to, ako tento priestor dnes ľudia vnímajú, a čo by na tomto námestí chceli mať. Z odpovedí vyplynulo, že ľudia by na námestí chceli viac zelene, priestor na sedenie a komorný pokojný program.

„Som rád, že porota vybrala z návrhov ten, ktorý spĺňa všetky predpoklady urobiť tento priestor kvalitným a ktorý zohľadňuje návrhy obyvateliek a obyvateľov mesta,“ povedal k tomu primátor hlavného mesta Matúš Vallo.

„Riešenie prostredníctvom kvalitnej architektonickej súťaže v kombinácii so zapojením verejnosti je príkladom, ako chceme pretvárať verejné priestory v Bratislave,“ zdôraznil.

Komenského námestie
Zdroj: Magistrát Bratislavy
Komenského námestie

Zeleň sa vracia

Park za Slovenským národným divadlom na Komenského námestí historicky existoval, a to až do sedemdesiatych rokov minulého storočia, keď zanikol pri dostavbe divadla.

Terajší víťazný návrh vracia na námestie zeleň a zároveň podľa poroty najlepšie reaguje na fakt, že pod časťou námestia sú podzemné priestory. Tie výrazne obmedzujú možnosti, čo sa dá nad ne umiestniť – napríklad nie je možné vysadiť stromy na celej ploche.

Víťaz a štyria finalisti

Architekti z Totalstudia stoja aj za letným pavilónom na nádvorí Slovenskej národnej galérie, ktorý v roku 2012 získal ocenenie CE.ZA.AR v kategórii exteriér. Navrhli aj obnovu parku na Belopotockého ulici v Bratislave.

V rámci výberu riešenia Komenského námestia odborná porota súťaže v júni spomedzi 14 ateliérov vybrala štyri. Okrem víťazného návrhu do užšieho kola postúpili aj návrhy od tímov N/A + GROSS.MAX + Daniel Lapšanský, Michal Bogár a kolektív a Office110 architekti.

Pokojná zóna v rušnom centre mesta

Počas leta povrch Komenského námestia lokálne opravili, umelec Pavol Bartoš namaľoval na asfalt kresbu, ktorá oživila priestor.

Dočasný pavilón, ktorý tam pribudol, zostane na námestí do času, keď hlavné mesto začne s rekonštrukciou podľa návrhu Totalstudia. Postupne nové obvodové „steny” okolo priestroru obrastú popínavými rastlinami zasadenými v kvetináčoch, čím sa zároveň priestor námestia vymedzí a oddelí od Gorkého a Jesenského ulice a vytvorí sa pokojná zóna.