V apríli tohto roka bola na portále mojapeticia.sk uverejnená petícia Zachráňme rusovský kaštieľ. Aktuálne má vyše 4 500 podporovateľov a oslovuje premiéra Eduarda Hegera (OĽaNO) a vedúceho Úradu vlády SR Júliusa Jakaba.

Zdá sa, že trpezlivosť dochádza aj bratislavskej mestskej časti Rusovce, kde stojí táto neogotická stavba – národná kultúrna pamiatka (NKP). Tamojšie miestne zastupiteľstvo podporilo petíciu v máji.

Zdĺhavé procesy

Roky sledujeme občasné záujmy vlastníka kaštieľa a priľahlého parku – Úradu vlády SR – zrekonštruovať ho, reagovala pre TREND starostka Lucia Tuleková Henčelová. Za dôvody, prečo sa tak dodnes nestalo, považuje najmä zdĺhavý proces verejného obstarávania a značné financie na obnovu.

Rusovčania by ocenili, keby sa nemuseli každý deň pozerať na postupnú devastáciu kaštieľa. „Chceme, aby sa jeho obnova stala skutočnou, nielen deklarovanou prioritou vlády,“ konštatovala starostka. Rusovce veria, že sa dočkajú.

Text petície z apríla vyzýva aj na zrýchlené konanie v súvislosti s rekonštrukciou kaštieľa a priľahlého parku. Ďalej žiada o urýchlené ukončenie obstarávania na všetky etapy rekonštrukcie kaštieľa, priľahlého parku a budovy čeľadníka.

Možné financovanie z plánu obnovy

Úrad vlády ešte v júni TREND informoval, že ako správcovi mu nie je ľahostajný osud kaštieľa. Proces verejného obstarávania bude obnovený od momentu doručenia stanoviska Úradu pre verejné obstarávanie k námietke účastníka k obstarávaniu stavebných prác.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa