Primátor Bratislavy Matúš Vallo mal vo svojom volebnom programe okrem iného aj svoju srdcovú záležitosť – skrášliť a oživiť verejné priestory v meste. Tie sú dlhodobo zanedbané. Teraz, dva roky po jeho nástupe do funkcie, magistrát prichádza s programom obnovy verejných priestorov s názvom „Živé miesta“.

V prvej fáze chce rekonštruovať 25 verejných priestorov. Počas tohto roku by sa mali zmeniť zanedbané parčíky, zabudnuté plochy a nárožia ulíc, vnútrobloky, námestia, ale aj obľúbené rekreačné lokality Kamzík či Železná studnička.

„S obnovou verejných priestorov prinášame viac miest, kde sa budú bez problémov pohybovať malé deti aj seniori,“ informuje Katarína Rajčanová, hovorkyňa Bratislavy.

Na fotke sú ilustračné fotky bratislavskéj hromadnéj dopravy.
Neprehliadnite

Bratislava stavia na rozvoj koľajovej dopravy. Tej kolesovej sa tak skoro nezbaví

Za zmienku z prvej sady obnov stojí napríklad obnova Námestia Slobody pre Úradom vlády. Má sa oživiť fontána Lipový kvet. Na námestí sa zachová pôvodný dizajn mobiliáru, ktorý dotvára vizuál námestia. Pribudne nová zeleň a vzrastlé stromy, ktoré spríjemnia tento priestor.

Parkovisko na Komenského námestí za historickou budovou SND v centre mesta plánuje magistrát premeniť na parčík. Pribudnú tam nové stromy aj osvetlenie. Priestor by mohol slúžiť okrem oddychu aj na verejné diskusie a výstavy.

Námestie slobody
Zdroj: MIB
Námestie slobody

Pre športovcov a turistov

Mesto myslelo aj na športovcov. Pod Mostom SNP má vzniknúť skatepark, ale aj priestor pre BMX, inlineistov a kolobežkárov.

Milovníkov prírody poteší zámer postaviť na Kamzíku novú vyhliadku. Zmenší sa tam rozsah spevnených plôch, doplnia sa lávky, odstráni vizuálny smog. Doplniť by sa mal aj orientačný systém, mobiliár a osvetlenie. Pribudnúť by malo aj drobné občerstvenie.

V lesoparku na Železnej studničke sa má obnoviť bufet na Partizánskej lúke. To má pomôcť lepšej prevádzke, nový altán kruhového tvaru má poskytnúť väčšiu ochranu proti dažďu a zároveň zvýšiť pôvodnú kapacitu vonkajšieho posedenia pri bufete. Pri tamojšom amfiteátri má v zime fungovať aj klzisko.

Na Peknej ceste chce mesto prestavať budovu niekdajšej horárne v areáli bývalých muničných skladov. Malo by sa tam dať grilovať či robiť ochutnávky vína.

Skatepark pod Mostom SNP
Zdroj: MIB
Skatepark pod Mostom SNP

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa