Malý Slavín je dostupnou turistickou lokalitou Malých Karpát, nachádza sa na rekreačnej trase prepájajúcej mestské časti Rača a Záhorská Bystrica. Mestské lesy v Bratislave v spolupráci s Metropolitným inštitútom Bratislavy a magistrátom hlavného mesta pripravujú revitalizáciu tohto verejného priestoru.

Obnovené majú byť všetky časti areálu s priestorom studničky, plochou určenou na hranie futbalu, pingpongu či opekanie.

Dnešné veľkorozmerné altánky boli pravidelne opravované. Majú len čiastočné zastrešenie, čím sú ohrozené dažďom, čo zhoršuje ich technický stav. Na Malom Slavíne preto namiesto nich vznikne jeden kompaktný altán, ktorý zachováva doterajšiu kapacitu na sedenie a stolovanie v tejto lokalite. Vďaka efektívnejšiemu tvaru strechy s väčšou zastrešenou plochou to bude na rovnakom pôdoryse. Sedenie dostane nové usporiadanie, aby ponúklo flexibilnejšie využívanie priestoru rôznymi skupinami zároveň.

Vznášajúca sa strecha

„Podstatná funkcia altánku je, aby sa človek vedel skryť pred počasím. Tento altánok je presne o tom – je to tenká, vznášajúca sa strecha, ktorú takmer nevidno. Altánok teda nedominuje v lese, ale sa v lese stráca. A my môžeme vnímať to podstatné, za čím sme tam prišli – okolitú prírodu,“ povedal riaditeľ Mestských lesov v Bratislave Matej Dobšovič.

Malý Slavín
Zdroj: Metropolitný inštitút Bratislavy
Malý Slavín

Nový altán bude umiestnený na mieste pôvodných prístreškov, rešpektuje urbanistické rozloženie. O architektonické riešenie sa stará ateliér Bakyta architects, ktorého pracovníci navrhli konštrukciu tenkých stĺpov, nesúcu zavesené drevené zastrešenie. Vďaka tomu má byť priestor presvetlenejší a bezpečnejší s otvorenejšími priehľadmi, aby bol altánok funkčný, no pritom nezakrýval to najdôležitejšie, pohľad cezeň priamo do lesa a na lúku. Odvodnenie strechy altánu je riešené spádovaním strešnej roviny v priečnom smere k lesu.

Začína sa na jar 2021

„Som veľmi rád, že sa Malý Slavín bude rekonštruovať. Je v katastri našej obce a veľmi obľúbenou rekreačnou lokalitou všetkých Bratislavčanov,“ dodáva starosta Záhorskej Bystrice Jozef Krúpa.

Spustenie realizácie projektu je naplánované na jar 2021. Úprava altánkov a verejného priestoru v areáli Malý Slavín je jedným z projektov hlavného mesta a Metropolitného inštitútu Bratislavy pre lepšie verejné priestory, v rámci ktorých mesto zlepšuje kvalitu ciest, chodníkov a verejných priestorov pre všetkých.