Ide o nevyužívané parcely pod plánovanou druhou etapou obchodného centra Europa banskobystrickej developerskej skupiny VAV Invest. Nachádzajú sa na okraji centrálnej časti mesta pri Hrone a existujúcej prvej etape projektu.

Mesto pozemky podľa portálu Sme.sk predalo len v marci 2014, kedy developer zaplatil necelých 100 eur/m2 čo pri výmere 5 600 štvorcových metrov znamenalo príjem pre mesto vo výške 557-tisíc eur. Teraz poslanci odsúhlasili, že ich môžu odkúpiť najviac za 200 eur/m2, hoci vyvolávacia cena je len necelých 65 eur za štvorec.

„Chceme mať možnosť ovplyvniť, aby sa druhá etapa v budúcnosti mohla dostavať. Na nového majiteľa už nebude mať mesto žiadny dosah,“ vysvetľuje primátorka Zvolena Lenka Balkovičová zámer opäť získať pozemky.

Spoločnosť VAV Invest sa na prelome rokov ocitla v konkurze. Pozemky vo Zvolene developer presunul na ďalšie personálne prepojené spoločnosti, hoci samospráva ich predala výlučne za účelom výstavby.

Správca konkurznej podstaty označil tento prevod za neplatný a parcely zapísal do konkurznej podstaty spoločnosti VAV invest, čo je aj dôvodom, že sa ocitli v dražbe.

VAV invest je stredoslovenská podnikateľská skupina, okrem zvolenského nákupného strediska postavila projekt Europa aj v Banskej Bystrici, ktorú už pár rokov vlastnia iní majitelia. Okrem toho vybudovala a naplánovala niekoľko bytových domov v Banskej Bystrici a stavať chcela aj v Leviciach.

Trojpodlažné obchodné centrum Europa vo Zvolene otvorili v roku 2012, komplex vzájomne prepojených budov na pešiu vzdialenosť do centra mesta priniesol 12-tisíc m2 prenajímateľnej plochy s viac než šesťdesiatimi prevádzkami a kinosálami.